Portal bezpiecznego e-biznesu

Samochodowe systemy multimedialnej rozrywki wykorzystane do kradzieży danych z Twojego telefonu!

 Samochodowe systemy multimedialnej rozrywki wykorzystane do kradzieży danych z Twojego telefonu!

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Instalowane w nowoczesnych samochodach multimedialne systemy rozrywki i łączności stają się coraz popularniejsze. Wykryte w nich luki bezpieczeństwa umożliwiają kradzież wrażliwych danych znajdujących się na sparowanym telefonie.

Samochodowe systemy multimedialnej rozrywki wykorzystane do kradzieży danych z Twojego telefonu!

Tego typu ataki nazywa się CarsBlues. Niedawno zaprezentowany przez Andreę Amico – twórcę aplikacji mobilnej Privacy4Cars – pozwala na nieautoryzowany dostęp, za pośrednictwem Bluetootha, do telefonu sparowanego z samochodowym systemem rozrywki i przechwycenie danych dotyczących historii połączeń, listy kontaktów oraz wiadomości SMS.

Problem został już zgłoszony do Sharing and Analysis Center (Auto-ISAC) – organizacji zrzeszającej producentów samochodów w celu wymiany informacji i szybkiego reagowania na cyberzagrożenia. Dwóch producentów samochodów zadeklarowało już wprowadzenie stosownych poprawek w modelach na rok 2019. Szacuje się jednak, że luka nadal jest obecna w milionach pojazdów.

Jest to już kolejna wykryta luka pozwalająca na przeprowadzenie ataku CarsBlues. W ubiegłym roku dwóch analityków bezpieczeństwa sieciowego, Gabriel Cirlig i Stefan Tanase z IXII Group Inc, zaprezentowało atak na samochodowy system multimedialny za pomocą spreparowanego kodu napisanego w języku skryptowym. Atak umożliwiał pozyskanie z podłączonego telefonu historii połączeń, listę kontaktów, wiadomości SMS, emaile oraz powiązane z zainstalowanymi aplikacjami zdjęcia i nagrania. Wykradzione dane były następnie bez wiedzy użytkownika kopiowane na podpięty do samochodu pendrive.

Do przeprowadzenia naruszeń zaprezentowanych zarówno przez duet Gabriel Cirlig i Stefan Tanase (za pośrednictwem WiFi), jak i Andreę Amico (za pośrednictwem Bluetooth) nie jest wymagana fizyczna ingerencja. Wystarczy tylko sparować wcześniej urządzenie znajdujące się w posiadaniu przestępcy z samochodowym systemem rozrywki lub podłączyć się do samochodowej sieci WiFi.

Privacy4Cars ostrzega, że problem dotyczy głównie osób korzystających z wynajętych pojazdów. Nigdy nie mamy pewności, czy ktoś wcześniej nie zmodyfikował znajdującego się w wynajętym samochodzie oprogramowania, np. w celu gromadzenia w jego pamięci wewnętrznej wrażliwych danych z parowanych telefonów komórkowych.

Problem jest bardzo poważny. Opisane luki dotyczyły konkretnych modeli samochodów i zostały usunięte. Warto jednak mieć świadomość tego, że różni producenci, różnych marek, często korzystają z takich samych lub nieznacznie modyfikowanych bibliotek kodu, co zwiększa prawdopodobieństwo, że na rynku występuje jeszcze wiele podatnych na atak samochodowych systemów cyfrowej rozrywki i łączności, komentuje Dariusz Woźniak, inżynier techniczny Bitdefender z firmy Marken.


Komentarze

‹ Poprzedni artykułGigantyczne zaniedbanie sieci hotelowej Starwood Hotels. Wyciekły dane 500 milionów klientów! Następny artykuł ›Jak skutecznie chronić firmę przed cyberzagrożeniami? Security Operations Center

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Drukarnia Warszawa - Drukarnia Fortuny

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2025. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się