Portal bezpiecznego e-biznesu

#SafeSpacesForYouth - Międzynarodowy Dzień Młodzieży 2018

 #SafeSpacesForYouth - Międzynarodowy Dzień Młodzieży 2018

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Świat stał się młodszy i trzeba tę młodość docenić - według statystyk 42% populacji, to ludzie poniżej 25 roku życia. Mówi się, że młodzież jest siłą, nadzieją, przyszłością. Dlatego, 12 sierpnia to dzień poświęcony młodym z całego świata. Międzynarodowy Dzień Młodzieży nie powstał jako kolejne banalne święto - niesie głębokie przesłanie, a cel jest istotny dla nas wszystkich. Tegoroczna edycja Międzynarodowego Dnia Młodzieży to już 19. odsłona tego wydarzenia.

#SafeSpacesForYouth - Międzynarodowy Dzień Młodzieży 2018

Święto ma swoją długą historię. 17 grudnia 1999 Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło Międzynarodowy Dzień Młodzieży, którego obchody mają odbywać się corocznie 12 sierpnia. Inicjatywa należy do Światowego Programu Działań na Rzecz Młodzieży. Celem święta jest uświadomienie, w jaki sposób młode kobiety i mężczyźni mogą przyczynić się do promowania i ochrony praw człowieka. Międzynarodowy Dzień Młodzieży ma za zadanie upowszechnić wśród reszty społeczeństwa, informacje o sytuacji młodych ludzi w różnych częściach świata, zidentyfikować problemy i nagłośnić je. Organizowane są konferencje, spotkania z władzami, przedsięwzięcia kulturalne i artystyczne. Wszystko to łączy jeden cel, chęć stawienia czoła problemom, z którymi boryka się obecnie młodzież z różnych części globu.

Co roku obchodom tego dnia towarzyszy inne hasło, zawsze o tematyce dobra na rzecz młodych ludzi. Tegoroczne to #SafeSpacesForYouth, które powstało niejako w odpowiedzi na wydarzenia minionych miesięcy. Hasło nawiązuje do potrzeb tego pokolenia, marzeniach o miejscach, w których lokalne władze zagwarantują im bezpieczeństwo i spokój. Młodzież potrzebuje przestrzeni, otoczenia, w których będzie się czuła bezpiecznie, gdzie będzie rozwijała swoje zainteresowania, spędzała czas i mogła wyrażać siebie. Safe space ma zapewnić poczucie szacunku i własnej wartości. Mowa tutaj o miejscach zarówno do spędzania wolnego czasu, obiektach sportowych, jak i edukacyjnych, czy nastawionych na pomoc psychiczną np. ofiarom przemocy. Jednak #SafeSpaceForYouth to nie tylko przestrzeń rzeczywista, ale też cyfrowa, która pozwala przekraczać granice. Jak jednak stworzyć takie bezpieczne miejsce w sieci? Wiele zależy od samego użytkownika, a obchody Międzynarodowego Dnia Młodzieży mają za zadanie uświadomić jak korzystać bezpieczne z Internetu i samemu czuć się tam bezpiecznym.


My z okazji święta młodzieży prezentujemy kilka sposobów, które zwiększą bezpieczeństwo w Internecie:

  • Swoje dane zachowaj dla siebie: nie należy umieszczać się na portalach zbyt dokładnych informacji o sobie; opublikowanie imienia, nazwiska czy wieku nie powinno przynieść większych szkód, ale lepiej powstrzymać się od podawania adresu, telefonu, w miejscach, w których te dane mogą być widoczne dla wszystkich. Dodatkowo lepiej nie podawać informacji o sobie w loteriach, które po wejściu na stronę same się otwierają. Takie fałszywe konkursy są nastawione wyłącznie na wyłudzenie danych i naciągnięcie, na niekiedy niebotyczne koszty.
  • Internet jest wieczny: bądź ostrożny co do treści, jakie publikujesz w sieci. W Internecie nic nie ginie, nawet jeśli myślisz, że zostało usunięte. Jest wiele sposobów, które pozwolą odnaleźć nawet najlepiej ukryte treści.
  • Zachowuj się wobec innych w sieci w takie sposób, w jaki sam chciałbyś być traktowany: pamiętaj, że los jest przewrotny i sam możesz stać się ofiarą np. hejtu w sieci. Obecnie, popularność zyskuje zagadnienie kultury w Internecie, który jest przesycony nienawiścią. Rozpowszechnianie hejtu, może mieć niekiedy naprawdę tragiczne skutki.
  • Pamiętaj o haśle: niech będzie naprawdę dobre. Kiedy ktoś uzyska trochę informacji o Tobie, bez problemu będzie mógł rozszyfrować Twoje hasło. Należy też je zmieniać co jakiś czas, ku większemu zabezpieczeniu.
  • Korzystaj z oprogramowania antywirusowego (np. G DATA): nawet zachowując się ponadprzeciętnie bezpiecznie w sieci, bez programu przeciw wirusom, Twój komputer wciąż może zostać zaatakowany. Antywirusy, chronią dane i pliki przed ich kradzieżą przez osoby niepożądane.
  • Odbieraj tylko zweryfikowane e-maile: wiele wirusów jest rozprzestrzenianych przez wiadomości elektroniczne, robaki mogą bez problemu zainfekować Twój komputer.

Stosując te kilka przykładowych porad, możesz stworzyć swoją osobistą, bezpieczną, cyfrową przestrzeń. Co prawda w sieci nie jesteś zależny wyłącznie od siebie, na to, jak będzie wyglądało Twoje środowisko internetowe, wpływ mają jego inni użytkownicy. Możesz jednak decydować, jakie treści chcesz oglądać i publikować.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułCo Polacy najczęściej kupują w sieci? Następny artykuł ›Informowanie o cenie – plusy i minusy nowych przepisów

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się