Portal bezpiecznego e-biznesu

Sądy uchylają kary nakładane przez sanepid

 Sądy uchylają kary nakładane przez sanepid

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Wojewódzkie sądy administracyjne seryjnie uchylają lub unieważniają kary administracyjne wydawane przez Inspekcję Sanitarną, związane z COVID-19. W samej Warszawie WSA wydał już 20 orzeczeń w sprawie kar nakładanych przez organy Inspekcji Sanitarnej.
Sądy uchylają kary nakładane przez sanepid

Do sądów administracyjnych lawinowo wpływają skargi na działania sanepidu związane z koronawirusem. Skargi składają osoby fizyczne, przedsiębiorcy oraz sam Rzecznik Praw Obywatelskich. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przyjął już ponad 100 skarg na kary administracyjne związane z COVID-19.

Kary administracyjne były nakładane przez sanepid w związku z nieprzestrzeganiem ograniczeń epidemiologicznych, gdy obowiązywał lockdown w 2020 r. Dotyczą one w szczególności nienoszenia maseczki, łamania zasad odbywania kwarantanny czy zakazu przemieszczania się.

Sądy unieważniają kary wymierzone przez sanepid, gdyż przepisy, które wprowadziły obostrzenia, znacząco ograniczały prawa człowieka, a tego można dokonać wyłącznie w drodze ustawy. Dla przypomnienia nakazy i restrykcje związane z COVID-19, na podstawie których orzekano finansowe kary administracyjne, zostały wprowadzone rozporządzeniem.

O swoje prawa walczą nie tylko na Mazowszu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu uchylił karę nałożoną na fryzjera, który złamał zasady obostrzeń. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny, ale wiele wskazuje, iż zostanie utrzymany w mocy.

Należy spodziewać się lawiny skarg składanych do wojewódzkich sądów administracyjnych w całym kraju. Pełną listę sądów można znaleźć TUTAJ,

Komentarze

‹ Poprzedni artykułRuszyła Tarcza Antykryzysowa 2.0 PFR dla firm Następny artykuł ›UOKiK wszczął postępowanie wobec Recmana za fałszowanie składu surowcowego odzieży

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2021. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się