Portal bezpiecznego e-biznesu

Ruszyła Tarcza Antykryzysowa 2.0 PFR dla firm

 Ruszyła Tarcza Antykryzysowa 2.0 PFR dla firm

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
O północy rozpoczęło się przyjmowanie wniosków od firm z sektorów gospodarki, które z powodu COVID-19 musiały ograniczyć lub zawiesić swoją działalność. Wnioski mogą składać przede wszystkim firmy, które jako wiodący posiadają jeden z 45 numerów PKD wskazanych w rozporządzeniu. Dotyczy to zarówno mikroprzedsiębiorców, małych przedsiębiorców, jak i średnich firm. Na pomoc przedsiębiorcom przeznaczono 13 mld zł.
Ruszyła Tarcza Antykryzysowa 2.0 PFR dla firm

O Tarczy Antykryzysowej 2.0 PFR informowały swoich klientów od kilku dni banki, które uczestniczą w programie pomocowym. Klienci firmowi otrzymywali wiadomości o możliwości złożenia wniosków o dofinansowanie za pośrednictwem konta firmowego. W Tarczy 2.0 uczestniczy 17 banków komercyjnych oraz większość banków spółdzielczych.

Jak zapewnia rząd, wnioski mają być rozpatrywane w ciągu 24h od daty ich wpływu. Natomiast wypłata środków pieniężnych to kwestia 2 dni roboczych. Subwencje przyznawane w ramach Tarczy 2.0 mają być całkowicie umarzane.

W celu uzyskania dofinansowania przedsiębiorca musi spełnić określone warunki. I tak w przypadku mikrofirm:

  • dotyczy to firm działających pod 45 kodami PKD (w szczególności branża turystyczna i gastronomiczna) określonymi w rozporządzeniu

  • spadek obrotów to minimum 30 proc. w okresie IV-XII lub w IV kwartale 2020 r. w porównaniu do analogicznego okresu w 2019 r. Kwota subwencji będzie zależeć od wielkości spadku przychodów: 18 tys. zł na zatrudnionego przy spadku przychodów o 30-60 proc., 36 tys. zł na zatrudnionego przy spadku przychodów powyżej 60 proc. Maksymalna kwota finansowania dla mikrofirm to 324 tys. zł. Tarcza przewiduje możliwość umorzenia całości subwencji w przypadku utrzymania zatrudnienia w 2021 r.

Natomiast mali i średni przedsiębiorcy muszą spełnić poniższe wymogi:

  • dotyczy to firm działających pod 45 kodami PKD (w szczególności branża turystyczna i gastronomiczna) określonymi w rozporządzeniu

  • spadek obrotów wynosi minimum 30 proc. w okresie IV-XII lub w IV kwartale 2020 r. w porównaniu do analogicznego okresu w 2019 r. Subwencja może wynieść 70 proc. straty brutto (przed podatkiem) przedsiębiorstwa za miesiące od listopada 2020 r. do marca 2021 r. Maksymalna kwota finansowania dla MŚP z Tarczy Finansowej 2.0 nie może przekroczyć 3,5 mln zł z zastrzeżeniem, że wysokość pomocy na jednego pracownika nie może przekroczyć 72 tys. zł

Wnioski są przyjmowane od piątku 15 stycznia 2021 r. do 28 lutego 2021 r.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułDropshipping. Co tak naprawdę kupujemy i jakie mamy prawa? Następny artykuł ›Formularz zwrotu – gdzie musisz go zamieścić?

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się