Portal bezpiecznego e-biznesu

Rejestracja Europejczyków w UK po Brexicie poprzez wadliwy systemem komputerowy

 Rejestracja Europejczyków w UK po Brexicie poprzez wadliwy systemem komputerowy

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Obywatele europejscy w Wielkiej Brytanii mogą pozostać na terenie Zjednoczonego Królestwa po brexicie, ale wielu z nich boi się, że zawiedzie system, który ma pozwolić im to udowodnić. Działacze społeczni ostrzegają, że problemy mogą wystąpić głównie w przypadku osób starszych, niewykwalifikowanych pracowników, dzieci czy bezdomnych, którzy mogą nie zdążyć wypełnić wniosków online, pisze Cristina Gallardo z POLITICO.
Rejestracja Europejczyków w UK po Brexicie poprzez wadliwy systemem komputerowy

Ponad 400 tys. tysięcy obywateli z EEA – Europejskiego Obszaru Gospodarczego, nie zapisało się dotąd w brytyjskim Systemie Osiedleńczym dla Obywateli UE (EU Settlement Scheme), jak wynika z danych urzędu statystycznego w Londynie. Termin zgłoszenia się do systemu, który pozwala zainteresowanym udowodnić, że po opuszczeniu przez Wielką Brytanię UE mają prawo nadal przebywać, pracować i korzystać z usług publicznych w tym kraju, upływa 30 czerwca 2021 roku. Natomiast pojawiają się liczne obawy dotyczące wpisania do systemu wszystkich do tego uprawnionych. Dotyczy to osób bezdomnych, dzieci i innych grup, które mogą nawet nie wiedzieć o obowiązku rejestracji. Brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych bagatelizuje te obawy twierdząc, że istnieje wiele wyjść alternatywnych dla tych, którzy potrzebują wsparcia przy wypełnianiu wniosku, w tym infolinia, bezpośrednie konsultacje, wersja papierowa, a nawet wizyty domowe u tych, którzy sobie z tym nie radzą. Aplikacja rodzi jednak wiele problemów i jest powodem licznych telefonów w jej sprawie do Centrum Pomocy Systemu Osiedleńczego dla Obywateli UE, ponieważ nawet ci którzy z systemu już skorzystali mają o nim negatywne zdanie. Maike Bohn z organizacji The3Million, która broni praw unijnych obywateli, zwraca uwagę, że profile tych ludzi mogą zostać zhakowane lub przez nieuwagę zmodyfikowane przez urzędników Home Office.

Elly Wright, obywatelka Holandii, która mieszka w Wielkiej Brytanii od ponad 50 lat i uzyskała status osoby osiedlonej wypowiada się o systemie w następujący sposób:

Majstrują przy tym, a ty nic o tym nie wiesz, dopóki nie sprawdzisz swojego profilu. Jutro mogą wstawić na mój profil zdjęcie choćby Theresy May – mówi.

Największym problemem okazuje się brak fizycznego dokumentu, nawet po zaakceptowaniu wniosku, co utrudnia im udowodnienie swojego statusu w post-brexitowej Wielkiej Brytanii. Zamiast legitymować się dokumentem, muszą każdorazowo logować się na stronie Home Office i przechodzić przez liczne kroki gdy muszą udowodnić swój status na przykład straży granicznej, właścicielom wynajmowanych mieszkań czy pracodawcom.

Oprócz wątpliwości co do samego systemu, działacze społeczni obawiają się o wnioski, które nie zostały wypełnione ponieważ zobowiązani do tego nie wiedzieli o takiej konieczności. Jest to sytuacja poważna, ponieważ po upłynięciu wyznaczonego terminu, nie sposób będzie się dowiedzieć, ile ludzi przebywa w kraju nielegalnie, ryzykując deportacją.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułApple ma zapłacić kolejną karę za spowalnianie starych telefonów Następny artykuł ›Tajemnica telekomunikacyjna. Sąd może z niej zwolnić!

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się