Portal bezpiecznego e-biznesu

Przypadkowe nazwy sklepów internetowych. Realne zagrożenie!

 Przypadkowe nazwy sklepów internetowych. Realne zagrożenie!

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Pamiętacie hasło reklamowe jednego z telefonów komórkowych „Wygląda dziwnie, brzmi świetnie”? Mam wrażenie, że oszuści dobrze go pamiętają, bo na chwilą obecną każdego dnia przybywa duża ilość fałszywych sklepów o bardzo dziwnej nazwie.
Przypadkowe nazwy sklepów internetowych. Realne zagrożenie!

Obecnie trwa prawdziwy wysyp sklepów o dziwnych adresach, które na bieżąco wpisujemy na listę podejrzanych sklepów. Oszuści przechwytują domeny internetowe, które były pierwotnie wykorzystywane przez właścicieli tych domen do prowadzenia legalnej działalności co skutkuje tym, że na stronie pod adresem: parafiamogielnica.pl możemy kupić obuwie! O co w tym chodzi?

Od dłuższego czasu uczulamy naszych użytkowników na fakt, aby w trakcie pobytu na stronie nie sugerowali się wyłącznie „zieloną kłódką”.

Najważniejszym nawykiem, który każdy użytkownik musi wypracować to weryfikacja adresu internetowego strony na której przebywa i gdzie np. chce zrobić zakupy.

To właśnie poprawna weryfikacja adresu internetowego może stanowić pierwszy, a jednocześnie kluczowy element ochrony przed zagrożeniami w sieci. Warto w tym przypadku zawracać uwagę na szczegóły i za każdym razem dobrze się upewnić, że adres jest poprawny. Oszuści stosują różne metody, którą mają na celu wprowadzenie każdego z nas w błąd np. dodane jeden litery w adresie lub zamiana końcówki domeny, jak w przypadku domeny: pocztapolska24.net lub pocztapolska.eu, a także specjalnie zestawiają odpowiednie litery mające sugerować inną np. instagram.corn

Jednak w niniejszym artykule, nie chcę poruszać tematu podchwytliwych adresów stron, a wyłącznie temat stron, których domeny (adresy) kompletnie nie są adekwatne do tego, co dzieje się na stronie internetowej.

Poniżej kilka z takich przykładów:


Parafiamogielnica.plNotariuszpetrus.plLaweta-rybnik.plReklamanazuku.pl


Wszystkie w/w strony posiadają nazwy domen, którą są kompletnie nieadekwatne do oferowanego na nim asortymentu. Warto również dodać, iż jeszcze rok temu, wyżej wymienione strony wyglądały następująco:

Parafiamogielnica.pl


Notariuszpetrus.pl


Laweta-rybnik.pl


Oszuści z pewnością przechwycili w/w domeny internetowe, które po prostu nie zostały przedłużone przez poprzednich właścicieli. Celem takiego postępowania jest chęć wykorzystania historii domeny, która została już zindeksowana przez Google, a to powoduje, że domena jest dużo bardziej wiarygodna dla automatów oceniających czy dana strona może być oszustwem.

Tym samym, za każdym razem, kiedy znajdziemy się w nowym sklepie internetowym poprzez przekierowanie z reklamy na Facebooku lub z serwisu informacyjnego, należy zawsze w pierwszej kolejności rzucić okiem na adres strony na którą trafiliśmy. Prosta weryfikacja można nas uchronić przed poważnymi konsekwencjami.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułGra komputerowa lekturą szkolną Następny artykuł ›Wzmożona aktywność oszustów! Uważaj na swoje dane

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2023. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się