Portal bezpiecznego e-biznesu

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy - jak wykryć podejrzane transakcje w Internecie

 Przeciwdziałanie praniu pieniędzy - jak wykryć podejrzane transakcje w Internecie

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Istnieje wiele sposobów na pranie brudnych pieniędzy, co oznacza, że wykrycie przestępstwa może niekiedy stanowić wyzwanie. Oto kilka wskazówek, jak rozpoznać podejrzane transakcje i najlepsze praktyki postępowania w przypadku takich podejrzeń.

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy - jak wykryć podejrzane transakcje w Internecie

6 wskazówek, jak rozpoznać podejrzane transakcje w biznesie i bankowości:

Handel elektroniczny

Definicja: płatność za usługę lub produkt online za pomocą karty kredytowej lub innych systemów płatności elektronicznych.

Ryzyko: Płatności w handlu elektronicznym stwarzają wiele okazji do prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. Sprzedaż w Internecie podrobionych towarów lub brak jakichkolwiek towarów, dokonywanie płatności i przelewów, w przypadku których nie ma potrzeby weryfikacji karty kredytowej lub użytkownika, często stanowi ślepy punkt w działaniach zapobiegawczych związanych z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy.

Wskazówka: Korzystaj z technologii, takich jak wirtualnej sieci prywatnej (VPN) od zaufanych dostawców, np. Surfshark aby wykryć niebezpieczne strony internetowe, co pozwoli zminimalizować ryzyko związane z płatnościami online.

Lokowanie

Definicja: znane również jako smurfing, lokowanie oznacza skonstruowanie transakcji w określony sposób, aby uniknąć przekroczenia progu sprawozdawczego.

Ryzyko: Osoby dokonujące transakcji są określane mianem „biegaczy” lub „smerfów” i zatrudniane przez osoby zajmujące się praniem brudnych pieniędzy do wpłacania niewielkich kwot gotówki lub kupowania instrumentów finansowych poniżej progu. Osoba korzystająca z tej metody posiada wiele otwartych kont, być może pod fałszywą tożsamością i dokonuje częstych wpłat.

Wskazówka: zwróć uwagę na pewien wzór w transakcjach dokonywanych na kontach klienta.

Ceny transferowe

Definicja: rodzaj prania brudnych pieniędzy, polegający na nabywaniu aktywów za kwotę niższą niż ich rzeczywista wartość.

Ryzyko: za aktywa płaci się mieszanką czystych i brudnych pieniędzy, a następnie sprzedaje się je za pośrednictwem normalnych metod, a zyski stają się czyste. Na przykład, dom o wartości 1 mln euro zostaje kupiony za 500 000 euro czystych pieniędzy. 500 000 euro brudnych pieniędzy zostaje zapłacone poza ustaloną transakcją, a następnie dom zostaje sprzedany za 1 mln euro.

Wskazówka: zwróć uwagę na zakup drogiego aktywa po wyjątkowo niskiej cenie.

E-gotówka

Definicja: anonimowe, wstępnie doładowane karty upominkowe lub przedpłacone karty płatnicze MasterCard lub Visa.

Ryzyko: Są one często wymienialne na gotówkę lub produkty i są bardzo podatne na ataki. Można w nich przechowywać duże ilości gotówki i nie ma ograniczeń co do liczby posiadanych kart. Można je łatwo przenosić na całym świecie i stanowią substytut dla przemytu gotówki w dużych ilościach.

Wskazówka: czy twój klient dokonuje lub otrzymuje duże płatności za pomocą przedpłaconych kart płatniczych lub kart podarunkowych MasterCard lub Visa? Lub czy klient/odbiorca dokonuje dużych płatności przy użyciu kilku tego typu kart? Jeśli odpowiedź na którekolwiek z powyższych pytań jest twierdząca, postępuj zgodnie z procedurami firmy dotyczącymi podejrzanych działań.

Mienie pochodzące z działalności przestępczej lub terrorystycznej

Definicja: mienie pochodzące z działalności przestępczej to mienie, w tym pieniądze, nieruchomości i dobra osobiste, wartości niematerialne i prawne, udział w gruncie lub prawo do innego mienia, które stanowi korzyść danej osoby z działalności przestępczej. Mienie terrorystyczne to wszelkie pieniądze lub mienie, które może być wykorzystane do celów terrorystycznych, korzyści z popełnienia działań terrorystycznych lub korzyści z działań prowadzonych do celów terrorystycznych.

Ryzyko: brak identyfikacji mienia pochodzącego z działalności przestępczej lub terrorystycznej może prowadzić do tego, że przestępcy będą nadal wykorzystywać mienie lub mienia do prania pieniędzy lub działalności terrorystycznej.

Wskazówka: wykorzystaj swoją wiedzę na temat możliwości finansowych klienta, aby ustalić, czy ma on środki na zakup mienia.

Maskowanie

Definicja: transakcje są skonstruowane w bardzo złożony sposób, tak aby ukryć pochodzenie środków.

Ryzyko: gotówka jest „czyszczona” poprzez wielokrotne obracanie się w systemie finansowym, co bardzo utrudnia śledzenie jej losów. Często odbywa się to w jeden z następujących sposobów:

  • Elektroniczne przesyłanie środków z jednego kraju do drugiego
  • Podział inwestycji poprzez zaawansowane instrumenty finansowe lub rynki zagraniczne
  • Kupno aktywów lub nieruchomości w celu ich odsprzedaży

Wskazówka: zwróć uwagę na wszelkie nieprawidłowości w płatnościach dokonywanych na rzecz klienta lub przez niego otrzymywanych. Gdy zauważysz nieprawidłowości, prześledź poprzednie i przyszłe przelewy.

Zdjęcie główne (źródło Frepik.com) - Dollar background photo created by jcomp - www.freepik.com

Komentarze

‹ Poprzedni artykułNieodebranie przesyłki pobraniowej przez sprzedawcę Następny artykuł ›Allegro Smart – cena pakietu mocno drożeje

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2023. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się