Portal bezpiecznego e-biznesu

Próbował sprzedać w sieci skradziony zabytek

 Próbował sprzedać w sieci skradziony zabytek

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

25-letni Polak zamieszkujący na terenie Niemiec ukradł, a następnie usiłował sprzedać za pośrednictwem portalu internetowego cenną księgę kościelną o walorach zabytkowych. Do jej kradzieży doszło w Berlinie. Mężczyzna został zatrzymany.

Próbował sprzedać w sieci skradziony zabytek

Księgę kościelną odzyskali funkcjonariusze ze szczecińskiej Komendy Wojewódzkiej Policji. Sprawą zajęli się mundurowi z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością we współpracy z koordynatorem do spraw zabytków. Okazało się, że na jednym z portali internetowych wystawiono na sprzedaż księgę kościelną, która została ukradziona z archiwum Katedry Berlińskiej. Do kradzieży doszło z początkiem bieżącego roku. Pochodzący z Polski złodziej próbował uzyskać za nią kwotę 50 tysięcy złotych.

Szczecińscy mundurowi w toku prowadzonego dochodzenia zdołali zidentyfikować miejsce pobytu oszusta oraz lokalizację, w której przechowywany był skradziony przez niego zabytek. Zabezpieczyli księgę, której ciężar sięga około 4 kilogramów, a jej wartość jest wyceniana na 11 tysięcy euro. Znajdują się w niej dokumenty historyczne i metrykalne z lat 1700-1909, dotyczące parafii położonej w miejscowości Schwedt. Zabytek ten wkrótce zostanie zwrócony stronie niemieckiej i trafi ponownie do berlińskiej katedry. 25-letni mężczyzna okazał się Polakiem mieszkającym na co dzień w niemieckiej miejscowości Frankfurt nad Odrą. Złodziej na co dzień pracował dorywczo w branży budowlanej na terenie Berlina. Śledczym udało się ustalić, że był on poszukiwany w związku z popełnieniem innych wykroczeń przeciwko mieniu.

Mężczyzna po zatrzymaniu został przesłuchany przez prokuratora z działu ds. Cyberprzestępczości i Nowoczesnych Technologii Wykrywczych szczecińskiej Prokuratury Okręgowej. Oskarżono go o kradzież cennego zabytku i podjęto decyzję o tymczasowym pozbawieniu wolności na 3 miesiące. Postanowienie prokuratora zostało poparte przez sąd.

Warto być świadomym tego, że zgodnie z polskim prawem pociągnięty do odpowiedzialności może być nie tylko złodziej, lecz również osoba, która przyjmuje lub pomaga w zbyciu skradzionej rzeczy. Za taki czyn grozi kara grzywny lub pozbawienia wolności od 3 miesięcy nawet do 5 lat.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułWyciekły dane 540 mln użytkowników Facebooka Następny artykuł ›2000 zł od Cukierni Sowa? Uważaj na słodko-gorzki przekręt!

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2023. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się