Portal bezpiecznego e-biznesu

Problemy Chomikuj.pl i nie tylko...

 Problemy Chomikuj.pl i nie tylko...

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Sąd Najwyższy oddalił kasację skarżącej strony (właściciel strony Chomikuj.pl), a tym samym mamy do czynienia z przełomowym wydarzeniem. Dlaczego przełomowym? Ponieważ od tego momenty serwisy udostępniające różnego rodzajów treści np. filmy, muzyka czy książki, a właściwie ich właściciele, będą odpowiadać, za piracie treści zamieszczone przez swoich użytkowników!
Problemy Chomikuj.pl i nie tylko...

Sprawa dotyczy serwisu chomikuj.pl oraz wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie, o którym jakiś czas temu pisaliśmy. Wyrok Sądu Najwyższego wskazuje, że "platformy udostępniające nielegalne treści swoich użytkowników będą pociągane do odpowiedzialności". Z serwisu znikną lub zostaną zablokowane nielegalnie udostępniane materiały.

Jak wynika z uzasadnienia Sądu Najwyższego:

Jeżeli podmiot praw autorskich powiadomi usługodawcę o istnieniu naruszenia, usługodawca jest nie tylko zobowiązany do niezwłocznego usunięcia danych treści lub zablokowania do nich dostępu, ale także „do podjęcia odpowiednich środków w celu przeciwdziałania dalszym naruszeniom”. Stanowi to potwierdzenie dopuszczalności orzekania tzw. obowiązków notice and stay-down. Takie stanowisko odpowiada regulacjom przewidzianym w dyrektywie DSM, która obok dotychczasowego obowiązku usuwania treści naruszających prawa autorskie w reakcji na odpowiednie zgłoszenie (tzw. procedura notice and take down) zobowiązuje usługodawców hostingowych do dokonywania weryfikacji udostępnionych treści tak, aby zapewnić brak dostępu do tych utworów w przyszłości (tzw. procedura notice and stay down).

Co to oznacza w praktyce?

Każdy serwis udostępniający treści innych użytkowników, jest zobowiązany do usuwania oraz blokowania dostępu do materiałów nielegalnie udostępnionych. Działanie musi zostać podjęte w sytuacji, gdy właściciel praw autorskich zgłosi naruszenie. Sąd Najwyższy w orzeczeniu podkreśla również, że usługodawca, który nie spełni tych obowiązków, nie może powoływać się na wyłączenie odpowiedzialności dla dostawców usług hostingu, o których mowa w art. 14 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

Jak podkreśla Dominik Skoczek, dyrektor w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich, a więc strona która zainicjowała postępowania przeciwko Chomikuj.pl:

Wyrok jest precedensowy, kończy trwający ponad 10 lat spór SFP z właścicielem serwisu Chomikuj.pl, który kilka razy zmieniał jurysdykcję, żeby tylko uciec od odpowiedzialności. To się jednak nie udało. Uzasadnienie wyroku SN potwierdza trafność wcześniejszego rozstrzygnięcia Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Jest ono naszym zdaniem bardzo korzystne i potwierdza w zasadzie wszystkie podstawy odpowiedzialności, które dowodziliśmy w procesie. Zawiera wiele ocen, które będą miały ogromne znaczenie dla odpowiedzialności platform internetowych.

Nowy Ład

Rozliczenie się z przychodów ewidencjonowanych jest podstawowym obowiązkiem podatnika. Jak to zrobić szybko, skutecznie, a przede bezbłędnie? Jakich programów do tego użyć? Jakie rewolucyjne zmiany wprowadził – Polski Ład?!

Komentarze

‹ Poprzedni artykułCzym jest restrukturyzacja kredytu gotówkowego i jak z niej skorzystać? Następny artykuł ›Pożyczki online a zmiany w prawie - co warto wiedzieć?

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2023. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się