Portal bezpiecznego e-biznesu

Problematyczne aplikacje do obróbki zdjęć w sklepie Google

 Problematyczne aplikacje do obróbki zdjęć w sklepie Google

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Analityk firmy ESET zidentyfikował w sklepie Google Play ponad dwadzieścia aplikacji do rzekomej obróbki zdjęć. Rzekomej, bo aplikacje głównie wyświetlają reklamy zamiast edytować fotografie.

Problematyczne aplikacje do obróbki zdjęć w sklepie Google

Lukas Stefanko, analityk zagrożeń w ESET, zainteresował się obecnymi w sklepie Google Play aplikacjami do edycji zdjęć. Odnalazł ponad dwadzieścia takich programów, które nie bardzo radzą sobie z poprawą jakości mobilnych fotek. Za to w nachalny sposób wyświetlają reklamy na ekranie smartfona.

Aplikacje, wśród których znajdują się m.in. Super Camera, Zoom Camera, Photo Frame Studio, zostały pobrane łącznie ponad 3 miliony razy. Jak wynika z analizy Lukasa Stefanko, zaraz po zainstalowaniu wspomnianych programów, pojawia się okno, które „potwierdza” poprawne działanie aplikacji. Rzeczywistość polega jednak na tym, że za każdym razem, gdy użytkownik odblokowuje urządzenie, wyświetlane są pełnoekranowe reklamy, które obciążają podzespoły telefonu i sprawiają, że twórcy fałszywych programów zarabiają na ich emisji.

Zdaniem eksperta ESET lepiej odinstalować wskazane aplikacje – do edycji zdjęć raczej się nie przydadzą. W tym celu należy wejść w telefonie w Ustawienia, następnie w Aplikacje, wybrać nazwę aplikacji i kliknąć Odinstaluj. Dla pewności warto przeskanować telefon aplikacją antywirusową. Lukas Stefanko dodał na Twitterze że, firma ESET przekazała stosowne informacje do Google. Niestety fałszywe aplikacje nadal są dostępne w Google Play.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułUważajcie na sklep: derotel.com Następny artykuł ›Zalecamy ostrożność podczas zakupów w sklepie neonetmax.in.net

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2019. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się