Portal bezpiecznego e-biznesu

Prawo do naprawy. Czyli UE przedłuża żywotność sprzętów!

 Prawo do naprawy. Czyli UE przedłuża żywotność sprzętów!

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

1 października 2019 r. na terenie krajów UE zaczęła obowiązywać dyrektywa, która przedłuży żywotność sprzętów AGD. O co chodzi dokładnie?

Prawo do naprawy. Czyli UE przedłuża żywotność sprzętów!

Dostęp do zamienników oraz aktualizacja oprogramowania

Na terenie krajów członkowskich Unii Europejskiej zaczyna właśnie obowiązywać tak zwane prawo do naprawy. Zgodnie z nim producenci sprzętu AGD lub innych urządzeń gospodarstwa domowego np. pralek, lodówek, telewizorów, zmywarek czy lamp, mają obowiązek dłuższego produkowania danego modelu sprzętu. Producenci będą musieli ponadto umożliwiać zakup części zamiennych do tych produktów przez co najmniej 10 lat. W przypadku elektroniki wymagana jest aktualizacja oprogramowania przez osiem lat od momentu wyprodukowania np. serwera.


Źródło nowych przepisów? Ekologia!

UE poprzez nowe prawo, chce w pewnym zakresie ograniczyć falę zalewający elektrośmieci, która według United Nations University osiągnęła poziom 50 mln ton rocznie. Jak alarmują eksperci z ONZ, liczba elektrośmieci rośnie co roku o blisko 5 proc. Standardowa żywotność np. pralki to zaledwie 2 lata.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułUważajcie na sklep euroagd.in.net Następny artykuł ›O sygnalizacji zmiany kierunku jazdy na drodze z pierwszeństwem

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się