Portal bezpiecznego e-biznesu

Pracownicy spółki bezprawnie posługiwali się poufnymi danymi

 Pracownicy spółki bezprawnie posługiwali się poufnymi danymi

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Funkcjonariusze Komendy Stołecznej Policji w Warszawie zatrzymali 5 osób podejrzanych o zwalczanie nieuczciwej konkurencji. Wykorzystywali systemy informatyczne w celu przekazywania innym przedsiębiorstwom wrażliwych danych na temat szkód komunikacyjnych oraz osób, które je zgłaszały.

Pracownicy spółki bezprawnie posługiwali się poufnymi danymi

Oskarżonymi są osoby związane z jedną ze spółek. Przechwytywane dane służyły im do generowania finansowych zysków. Osiągali je nie tylko poprzez udostępnianie danych innym podmiotom, lecz także wykorzystywanie ich we własnej działalności gospodarczej. W celu przejęcia informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa, podejrzane osoby posługiwały się infrastrukturą informatyczną należącą do spółki, wykorzystywaną w związku z prowadzoną działalnością. Oprócz uzyskania stałego źródła dochodu, oskarżeni narazili na poważne straty firmy ubezpieczeniowe, z którym spółka nawiązywała współpracę biznesową. Nieuczciwy proceder trwał przez 12 miesięcy, począwszy od czerwca 2016 roku.

Wyjaśnieniem sprawy zajęli się specjaliści do spraw walki z cyberprzestępczością stołecznej komendy policji. Ich działania nadzorowała warszawska Prokuratura Okręgowa. Mundurowi ds. cyberprzestępczości współpracowali z pozostałymi jednostkami stołecznej policji. Do zatrzymania podejrzanych doszło na terytorium Gdańska oraz Poznania. Oskarżeni to osoby w wieku od 36 do 49 lat – Waldemar F., Łukasz S., Katarzyna Z., Waldemar P. oraz Aleksandra P. Zatrzymani zostali przetransportowani do warszawskiej prokuratury, gdzie postawiono im zarzuty oraz zastosowano wobec nich tymczasowy dozór policyjny. Prokuratura oskarżyła ich w związku z zapisami o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, a także o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej.

Zatrzymani otrzymani różnego rodzaju zarzuty. Mężczyźni zostali oskarżeni między innymi o udostępnianie innym stronom danych będących tajemnicą przedsiębiorstwa, mimo ciążących na nich obowiązkach w związku z zawartą umową. Kobiety usłyszały natomiast zarzut bezprawnego wykorzystywania danych w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułPrawie 1 mln złotych za naruszenie RODO! Następny artykuł ›Ministerstwo Finansów ostrzega przed oszustami!

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się