Portal bezpiecznego e-biznesu

Powstaną sądy ds. ochrony własności intelektualnej

 Powstaną sądy ds. ochrony własności intelektualnej

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
We wtorek Rada Ministrów przyjęła przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego. Zmiany w KPC zakładają m.in. powstanie wyodrębnionych sądów, z wyspecjalizowanymi sędziami, którzy będą się zajmowali sprawami związanymi z ochroną własności intelektualnej.
Powstaną sądy ds. ochrony własności intelektualnej

Obecnie, zgodnie z art. 17 KPC, sprawy z zakresu praw autorskich i praw pokrewnych są rozpoznawane przez wszystkie sądy okręgowe i apelacyjne w całym kraju.

Art. 17 pkt. 2 KPC stanowi, iż do właściwości sądów okręgowych należą sprawy o ochronę praw autorskich i pokrewnych, jak również dotyczących wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych i topografii układów scalonych oraz o ochronę innych praw na dobrach niematerialnych.

Natomiast projekt zmian w KPC zakłada, że sprawy tego typu, wymagające specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, rozpoznawać będą tylko wyznaczone do tego sądy - dwa apelacyjne oraz cztery okręgowe!

Resort sprawiedliwości uznał, że wobec dużego rozproszenia spraw za zakresu ochrony własności intelektualnej, a także mając na uwadze rosnącą z roku na rok liczbę tego rodzaju spraw, powinny zostać powołane wyspecjalizowane sądy. Będą w nich orzekać sędziowie wyspecjalizowani w problematyce własności intelektualnej. Do szybkości i sprawności postępowań przyczyni się zasada, że strony w postępowaniu dotyczącym własności intelektualnej będą obowiązkowo reprezentowane przez zawodowych pełnomocników - adwokatów, radców prawnych, rzeczników patentowych.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułNowa opcja na Allegro – zapłać później Następny artykuł ›Ogólnopolska awaria systemów CEPiK i SRP

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się