Portal bezpiecznego e-biznesu

Podszywał się pod kuriera, inspirując się programem telewizyjnym

 Podszywał się pod kuriera, inspirując się programem telewizyjnym

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Funkcjonariusze z Komendy Rejonowej Policji Warszawa V zatrzymali 32-letniego mężczyznę, który oszukiwał sprzedawców biżuterii oraz sprzętu elektronicznego. Udawał kuriera i odbierał od nich towar, za który nie płacił.

Podszywał się pod kuriera, inspirując się programem telewizyjnym

W jaki sposób działał mężczyzna?

Fałszywy kurier wyszukiwał w internetowych serwisach ogłoszeniowych oferty sprzedaży biżuterii oraz sprzętu elektronicznego, w tym gier oraz akcesoriów do konsoli. Następnie kontaktował się telefoniczne ze sprzedawcami, składając im propozycję odebrania paczki bezpośrednio przez zaprzyjaźnionego kuriera. W ten sposób przekonywał ich, że nie muszą przejmować się dostarczeniem towaru, gdyż kurier szybko i bezpłatnie zajmie się transportem paczki pod właściwy adres.

Sprawą zajęli się bielańscy mundurowi z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją. Policjantom udało się zidentyfikować miejsce zamieszkania podejrzanego. Dokonali przeszukania mieszkania i na miejscu odzyskali, po czym zabezpieczyli sprzęt o wartości około tysiąca złotych. W toku prowadzonego postępowania funkcjonariuszom udało się ustalić, że mężczyzna zgłaszał się osobiście po zamówiony towar, podszywając się pod pracownika jednej z popularnych w Polsce firm kurierskich. Nie płacił za odebraną paczkę, lecz sprzedawał nabyte w nieuczciwy sposób produkty innym osobom. W ten sposób chciał uczynić sobie z tego procederu stałe źródło dochodów.

32-letni oszust naraził poszkodowanych na straty o sumarycznej wartości około 20 tysięcy złotych. Możliwe, że ostateczna kwota będzie jeszcze wyższa, gdyż sprawa ma obecnie charakter rozwojowy. Zgłaszają się kolejne ofiary działań fałszywego kuriera. Mężczyzna podczas przesłuchania na komisariacie jako inspirację do tego typu nielegalnych działań wskazał popularny program telewizyjny, w którym zaprezentowane zostały kulisy pracy złodziei. Zatrzymanemu został postawiony zarzut dokonania serii oszustw, za które może spędzić w więzieniu nawet do 8 lat. Prokurator podjął również decyzję o tymczasowym objęciu mężczyzny dozorem policyjnym.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułFacebook zmieni warunki świadczenia usług na bardziej przejrzyste Następny artykuł ›Ruszyła Tarcza Antykryzysowa 2.0 PFR dla firm

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2021. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się