Portal bezpiecznego e-biznesu

Plaga skradzionych tożsamości w mediach społecznościowych

 Plaga skradzionych tożsamości w mediach społecznościowych

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Przeglądasz media społecznościowe i nagle trafiasz na drugi profil swojego znajomego albo wyświetla Ci się post, w którym rzekomo znana osoba ogłasza konkurs? Bądź uważny! To może być oszustwo.

Plaga skradzionych tożsamości w mediach społecznościowych

Niestety w mediach społecznościowych dochodzi do sytuacji, gdzie oszuści podszywają się pod znane osoby, marki, czy też zwykłych użytkowników social mediów. Kradną zdjęcia, dane osobowe czy tworzą nieprawdziwe profile. Co zrobić, gdy przestępca założył konto, przywłaszczając nasze dane osobowe, zdjęcia?

Robert Lewandowski i 300 szczęśliwców

Wojtek trafił ostatnio na Facebooku na profil, który rzekomo należał do Roberta Lewandowskiego. Pojawiały się tam posty z transmisją live, informujące o konkursie.

Na początku nie pomyślałem, że to oszustwo. W końcu była to transmisja live! Wyglądało dość prawdziwie. Zapaliła mi się lampka, bo kiedyś czytałem o takim oszustwie na blogu CyberRescue - tłumaczy Wojtek.

Niestety przestępcy bardzo często wykorzystują wizerunek znanych osób oraz marek. W ciągu kilku godzin pojawiło się kilka kont, podszywających się pod znanego piłkarza.

Czy taki oszust jest bezkarny?

Jeżeli ktoś się pod nas podszywa lub zauważymy, że oszust wykorzystuje wizerunek firmy lub znanej osoby, należy przede wszystkim zgłosić taki profil z poziomu medium społecznościowego. Instagram oraz Facebook posiadają opcję zaznaczenia, że ktoś bezprawnie wykorzystuje czyjś wizerunek - tłumaczy Piotr Derlecki z CyberRescue.

Warto również zachęcić innych użytkowników portali społecznościowych, aby zgłaszali nieprawdziwe konto. Należy także jak najbardziej rozgłosić sprawę, by nikt nie stał się ofiarą oszustwa.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułRansomware: wysoka grzywna za okup Następny artykuł ›Paczkomaty pod kościołami? Nowa ofensywa InPostu

Newsletter

Legalniewsieci.pl © 2021. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się