Portal bezpiecznego e-biznesu

Piractwo gier w Polsce – czy jest legalne?

 Piractwo gier w Polsce – czy jest legalne?

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Temat piractwa gier co jakiś czas staje się przedmiotem żywej dyskusji w Polsce. Ciągle znajdują się osoby, które pragną obejść prawo i uzyskać program, grę czy film za darmo. W związku z tym zadają sobie pytanie czy jest to zgodne z prawem i czy mają ku temu jakieś podstawy?
Piractwo gier w Polsce – czy jest legalne?

Sytuacja w Polsce pod względem piractwa stale, z roku na rok się poprawia, jednak nadal znajduję się mnóstwo osób, które pragną zdobyć potrzebny im utwór czy program bez uiszczania jakichkolwiek opłat. Swoje działania tłumaczą oni zazwyczaj kwestiami finansowymi, czyli zbyt wysokimi cenami niektórych dzieł.

Czy wobec tego możemy pobrać jakieś dzieło bez wiedzy i zgody autora, a następnie z niego korzystać? Prawo stanowi, że niektóre z nich – jak najbardziej, na co wskazuje art. 23 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, dotyczący użytku osobistego już rozpowszechnionego utworu.

Art. 23:

  1. Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego. Przepis ten nie upoważnia do budowania według cudzego utworu architektonicznego i architektoniczno-urbanistycznego oraz do korzystania z elektronicznych baz danych spełniających cechy utworu, chyba że dotyczy to własnego użytku naukowego niezwiązanego z celem zarobkowym.
  2. Zakres własnego użytku osobistego obejmuje korzystanie z pojedynczych egzemplarzy utworów przez krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego.

oraz:

Art. 23.1:

Nie wymaga zezwolenia twórcy tymczasowe zwielokrotnienie, o charakterze przejściowym lub incydentalnym, niemające samodzielnego znaczenia gospodarczego, a stanowiące integralną i niezbędną część procesu technologicznego, którego celem jest wyłącznie umożliwienie:

  1. przekazu utworu w systemie teleinformatycznym pomiędzy osobami trzecimi przez pośrednika lub
  2. zgodnego z prawem korzystania z utworu

Przepisy te pozwalają na korzystanie z już rozpowszechnionych utworów, a nawet przesyłanie ich do znajomych, natomiast NIE ODNOSZĄ się do gier komputerowych, które traktowane są jako odrębna kategoria dzieł i którym ustawa poświęca kilka osobnych artykułów. M.in. art. 74 wyżej wspomnianej ustawy zakazuje ich kopiowania, rozpowszechniania czy tłumaczenia bez zgody jego twórcy z pewnymi wyjątkami np. w przypadku, gdy niezbędne do korzystania z programu jest utworzenie kopii zapasowej.

Wobec tego możemy korzystać z tych dzieł czy może jednak nie? Na to pytanie także odpowiada ustawa wyłączając m.in zastosowanie art. 23 do programów komputerowych.

Istnieje zatem i przepisy zezwalają na tzw. „dozwolony użytek osobisty”, który nie obejmuje jednak programów komputerowych, a więc także i gier komputerowych.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułStop handlowi bazami danych! Prezes UODO reaguje Następny artykuł ›Kara za uniemożliwienie przeprowadzenia kontroli

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się