Portal bezpiecznego e-biznesu

PGE znowu przypomina o uregulowanie płatności?

 PGE znowu przypomina o uregulowanie płatności?

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Oszustwo to po raz kolejny wykorzystywane jest przez cyberprzestępców. Dostajesz wiadomość z informacją, że musisz uregulować płatność w Polskiej Grupie Energetycznej. Uwaga! Możesz stracić wszystkie oszczędności z konta bankowego.

PGE znowu przypomina o uregulowanie płatności?

Przesyłane przez oszustów SMSy zawierają różnorodne treści, jednak ich cel jest wspólny. Przestępcy informują o konieczności uregulowania płatności lub w przypadku braku płatności, energia elektryczna zostanie odłączona. W wiadomości znajduje się link, który prowadzi do strony, gdzie należy podać numer telefonu, a następnie dane logowania do bankowości. W ten sposób oszuści zyskują nasz numer telefonu, a także dostęp do konta bankowego, z którego mogą wypłacić wszystkie oszczędności!

To już kolejny SMS!

Wiadomość otrzymała także Paulina. Na całe szczęście kobieta dostawała takie SMSy w tamtym roku, więc wiedziała, że to oszustwo.

Moja mama również otrzymała takiego SMSa, na całe szczęście od razu zadzwoniła do mnie, a ja na wszelki wypadek pokierowałam ją do CyberRescue - tłumaczy kobieta.

Takie oszustwa będą wracać!

Przestępcy czekają jakiś czas, usypiając naszą czujność, aby ponownie zaatakować tymi samymi SMSami, gdy większość już o nich zapomniała. Jeżeli dostaniemy taką wiadomość sprawdzajmy z pomocą wiarygodnego źródła czy jest zgodna z prawdą. W tym wypadku należałoby zapytać o to pracownika PGE lub prześledzić należności na swoim koncie - tłumaczy Arek Tosek z CyberRescue.

Jeżeli nie mamy pewności czy SMS jest prawdziwy, lepiej nie klikać w link, a zadzwonić do firmy w celu upewnienia się czy była autentyczna próba kontaktu. W przypadku tego oszustwa najbezpieczniej jest zablokować taki numer, zaś samą wiadomość usunąć. Podobnie gdyby wiadomość prosiła o instalację aplikacji, sprawdźmy zawsze czy link przenosi do oficjalnego sklepu Google Play lub App Store.

Natomiast jeśli podaliśmy dane logowania do bankowości internetowej, od razu powinniśmy powiadomić o całej sytuacji swój bank. Warto w ramach profilaktyki bezpieczeństwa zmienić wszystkie hasła dostępowe, sprawdzić czy nie ma podpiętych do naszego konta nieznanych urządzeń. Jeśli pieniądze zniknęły konieczne będzie też złożenie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa na policji.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułKtoś oferuje Ci pracę w Amazonie lub eBay? Następny artykuł ›2000 zł od Cukierni Sowa? Uważaj na słodko-gorzki przekręt!

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2023. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się