Portal bezpiecznego e-biznesu

Parlament Europejski: obniżmy rachunki za połączenia telefoniczne za granicę

 Parlament Europejski: obniżmy rachunki za połączenia telefoniczne za granicę

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Unia Europejska planuje obniżenie kosztów, jakie ponosimy dzwoniąc w ramach UE, ale poza granice własnego kraju. Została zaproponowana jednolita stawka 19 eurocentów za minutę połączenia i 6 eurocentów za wiadomość SMS.

Parlament Europejski: obniżmy rachunki za połączenia telefoniczne za granicę

Na temat potrzeby wprowadzenia nowych regulacji wypowiedziała się Ursula Pachl, dyrektor Europejskiej Organizacji Konsumentów: Niewspółmiernie duże dopłaty za połączenia telefoniczne z krajów ojczystych mieszkańców UE do innych krajów Unii są sprzeczne z ideą wspólnego rynku. Nowa propozycja dotycząca stawki 19 eurocentów za minutę połączenia i 6 eurocentów za wiadomość SMS oznacza, że dzwoniąc do dowolnego kraju Unii z Polski zapłacilibyśmy 81 groszy za minutę rozmowy i 26 groszy za wiadomość SMS.

Podkreślić należy, że nowe proponowane nowe zasady nie dotyczą roamingu w UE. Zniesienie opłat roamingowych, do którego doszło w ubiegłym roku oznacza, że osoby czasowo przebywające za granicą, jeśli tylko mają wykupiony nielimitowany pakiet rozmów w Polsce, nie ponoszą dodatkowych kosztów – rozmawiają na terenie całej Unii na zasadzie "tak jak w domu".

Aktualne opłaty za połączenia międzynarodowe w ramach UE różnią się w zależności od krajów i operatorów. Zauważyć można, że koszty naliczane przez naszych krajowych operatorów są w większości niższe, niż obowiązujące w innych krajach UE, np. w Niemczech. Tam koszt 10-minutowej rozmowy może wahać się od 0,19 do aż 14,9 euro.

Zdaniem operatorów propozycje Parlamentu Europejskiego mają charakter populistyczny. Przedstawiciele branży podnoszą, że istnieje wiele innych niż za pomocą telefonu komórkowego tanich sposobów na rozmowy głosowe – jak aplikacje Viber, WhatsApp czy Skype. Parlament liczy na to, że nowe stawki będą obowiązywać 15 maja przyszłego roku – do tego czasu musi zostać zakończony proces legislacyjny.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułKara pozbawienia wolności dla człowieka, który pomógł Rosji włamać się na konta pocztowe Yahoo. Następny artykuł ›Informowanie o cenie – plusy i minusy nowych przepisów

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się