Portal bezpiecznego e-biznesu

Oszuści podszywają się pod PKN Orlen i oferują kartę paliwową

 Oszuści podszywają się pod PKN Orlen i oferują kartę paliwową

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Oszuści tym razem obrali sobie za cel największą spółkę paliwową w Polsce. Rozsyłają fałszywe wiadomości mailowe, w których informują użytkowników o rzekomym przyznaniu im kart paliwowych.

Oszuści podszywają się pod PKN Orlen i oferują kartę paliwową

Treść rozsyłanej przez przestępców wiadomości wygląda następująco:


Informujemy, że przyznaliśmy Ci kartę paliwową Orlen z limitem 1500 zł. Aby potwierdzić odbiór karty, kliknij w poniższy odnośnik, a następnie zweryfikuj swój adres e-mail.

PKN Orlen nie jest nadawcą tych wiadomości, mimo iż te zawierają logo koncernu, zdjęcie stacji benzynowej i klauzulę informacyjną o przetwarzaniu danych osobowych. Od strony graficznej komunikat również zaprojektowany jest tak, by adresatowi kojarzył się z koncernem. Jedynie adres mailowy, z którego są wysyłane maile, od razu wskazuje na oszustwo (domena "bonybiedronka.pl").

Odbiorcy wiadomości zachęcani do kliknięcia w podsunięte im odnośniki do zewnętrznych linków, żeby rzekomo odebrać kartę paliwową. Jest to typowy phishing, czyli jedno z najpopularniejszych oszustw internetowych, polegające na wyłudzeniu poufnych informacji. Przestępcy obiecują, że karta zostanie wysłana kurierem, ale aby można było nadać przesyłkę trzeba kliknąć w link zawarty w e-mailu. Wtedy na spreparowanej stronie internetowe należy podać swoje dane osobowe. To właśnie główny cel cyberprzestępców.

PKN Orlen podkreśla w komunikacie:


Informujemy, że PKN ORLEN nie jest nadawcą przesłanego maila. Koncern nie jest także organizatorem takich działań. W stosunku do podmiotów prowadzących tego typu akcje, PKN ORLEN prowadzi aktywne i radykalne działania zmierzające do zablokowania fikcyjnych konkursów oraz prowadzące do ukarania sprawców.

Spółka przypomina, że informacje na temat wszystkich organizowanych przez nią akcji promocyjnych i konkursowych są dostępne wyłącznie pod dwoma adresami: www.orlen.pl i www.vitay.pl. Na tych stronach można też znaleźć regulaminy promocji i konkursów.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułKoniec darmowej przesyłki na Zalando.pl? Następny artykuł ›Ministerstwo Finansów ostrzega przed oszustami!

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się