Portal bezpiecznego e-biznesu

Opinie o sklepach w internecie – czy warto im ufać?

 Opinie o sklepach w internecie – czy warto im ufać?

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Internetowe opinie to kopalnia wiedzy. Czy jednak można im do końca ufać? Czy wszystkie oceny zostały wystawione przez prawdziwych klientów danego sklepu?

Opinie o sklepach w internecie – czy warto im ufać?

Opinie w internecie, bywają pomocne podczas zakupów. Często uważamy je za wiarygodne i na ich postawie, dokonujemy zakupów w sklepie internetowym. Czy można im ufać? W tym artykule, prześledzimy opinie o kilku sklepach internetowych, na podstawie największego serwisu z opiniami.

Nowy sklep z elektroniką i dużo pozytywnych opinii w krótkim czasie

Domena omawianego sklepu, powstała w listopadzie 2019 roku. Pierwsze opinie zaczęły pojawiać się masowo od 1 kwietnia 2020. Opinie były dodawane co kilka dni w odstępstwie kilku minut:

Pozytywne opinie o sklepie internetowym

Jak ten sklep był oceniany w ostatnim czasie? Ostatnia dobra opinia pochodzi z 23 października. Nieco wcześniej, bo 7. tego samego miesiąca, dodano aż 15 pozytywnych opinii.

Są one oznaczone jako "wiarygodne" Wyjaśnienie znajduje się w dziale pomocy serwisu:

Zdjęcia zawiera opis wiarygodnej opinii

Czy opinie (oznaczone jako Wiarygodne) można uznać za godne zaufania? Każdy musi sam odpowiedzieć na to pytanie. Teoretycznie ocenione może zostać każde, ale nawet nieopłacone zamówienie. Właściciel może ręcznie zmienić status płatności, aby "klient" mógł wiarygodnie ocenić sklep.

Zastanawiające są różne statystyki w postaci sinusoidy: w kwietniu oraz w maju średnia ocen wynosiła 4.5-5; by w czerwcu i lipcu spaść do 2.45-2.9. W kolejnych miesiącach tj.sierpień, wrzesień i październik sklep ponownie był wysoko oceniany i osiągał noty rzędu 4-4,16-5. Listopad i grudzień to miesiące ponownego spadku ocen poniżej dwóch punktów.

Obraz przedstawia statystyki opinii sklepu internetowego

Sprawdźmy teraz opinie na temat największego sklepu z elektroniką w Polsce. Niestety, statystyki opinii nie są widoczne, za to pojawia się ostrzeżenie przed negatywnymi opiniami

Zdjęcie przedstawienie ostrzeżenie przed podejrzanym sklepem

Jak często ten popularny sklep był oceniany pozytywnie w ostatnim czasie? Tutaj mamy zaskoczenie: zaledwie kilka razy w miesiącu:

Zdjęcia przedstawiania pozytywne opinie o sklepie

Negatywne opinie

Sklep może dostawać zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie. W serwisie jest program, pomagający nawiązywać współpracę między sprzedawcami a kupującymi. Negatywne opinie na czas rozmowy są ukrywane i nie wliczają się do ogólnej oceny sklepu.

Właściciele potrafią również przekupywać swoich klientów, w zamian za usunięcie złej opinii.

Ocena za bon

Nowy właściciel domeny a stare opinie

Firma kończy działalność i porzuca domenę. Adres internetowy zostaje zarejestrowany ponownie i sklep internetowy wznawia działalność. Na początku 2019 roku opisywaliśmy sklep internetowy zapraszamybowarto.pl - ostrzeżenie o sklepie jest dostępne TUTAJ Poprzedni właściciel domeny zakończył działalność w 2017 roku. W 2019, sklep ruszył ponownie-niestety jako fałszywy. Czy można przejąć opinie, aby uwiarygodnić się w oczach kupujących? Podczas sprawdzenia opinii widzimy komunikat o nowym właścicielu:

Komunikat informujący o zmianie właściciela strony internetowej

Opinie o nowym sklepie były publikowane od 12 do 20 marca (łącznie 31 opinii pozytywnych, zero negatywnych):

12-marca – 7 opinii

13 marca - 12 opinii

14 marca - 2 opinie

15 marca – 4 opinie

16-marca -2 opinie

17-marca -1 opinia

18-marca - 2 opinie

20-marca 1 opinia

Profesjonalne serwisy z opiniami to nie jedyne źródło wiedzy na temat sklepu. Na forach internetowych również trwa walka pomiędzy podejrzanie pozytywnymi opiniami a negatywnymi ocenami. Oba rodzaje wpisów są publikowane przez gości (bez rejestracji), zazwyczaj z nowych kont. W obu przypadkach należy wiec zachować odpowiednią dozę ostrożności.

Opinie na stronie sklepu

Często na stronach sklepów internetowych, możemy spotkać opinie zadowolonych klientów. Podobnie jak w przypadku opinii w internecie - ma to nas zachęcić do zakupów. Opinie mogą być podejrzane z rożnych względów. Pewien fałszywy sklep internetowy, umieścił na swojej stronie fałszywa opinię. Została ona przetłumaczona automatycznie oraz umieszczona przez pana "Erica".

Fałszywa opinia o sklepie

Opinia napisana koślawym językiem oraz przez zagranicznego klienta z całą pewnością jest 'prawdziwa". Opinie potrafią być nie tylko fałszowane, ale również kopiowane z innych stron-łącznie ze zdjęciami. Taka sytuacja miała miejsce, w przypadku sklepu zajmującego się pośrednictwem z Chin.

W artykule o weryfikacji sklepów - link jest dostępny TUTAJ, również wspomniałem o fałszywych opiniach. Domena została zarejestrowana 9 listopada. Opinia jest datowana na 17 października

Opinia o sklepie

Podsumowanie

Wszystkie informacje, na które trafiamy w internecie, należy traktować z przymrużeniem oka. W internecie bez trudu można znaleźć oferty zakupu marketingu szeptanego.

Marketing szeptany

Najbardziej wiarygodne opinie zawsze będą pochodzić od Waszych znajomych. Za zakupy najlepiej płacić kartą – ale tylko w wiarygodnej bramce płatności

Komentarze

‹ Poprzedni artykułNowe oszustwo na SMSy od PGE! Następny artykuł ›Prośba o uzupełnienie dokumentacji celnej? Uwaga to oszustwo!

Newsletter

Polecamy Adwokat Art. 178A KK

Legalniewsieci.pl © 2021. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się