Portal bezpiecznego e-biznesu

Onet przeprasza za publikację zdjęcia naruszającą dobra osobiste

 Onet przeprasza za publikację zdjęcia naruszającą dobra osobiste

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Od kilku dni na głównej stronie onet.pl widnieją przeprosiny, jakie portal wystosował względem Krystiana Brodackiego. To efekt precedensowego wyroku sądowego.

Onet przeprasza za publikację zdjęcia naruszającą dobra osobiste

Przeprosiny skierowane są do syna Marii Brodackiej – kobiety zabitej przez hitlerowców. Była ona aresztowana i torturowana przez gestapo za ukrywanie Kazimierza Kota – Polaka żydowskiego pochodzenia szefa wydziału bojowego konspiracyjnej organizacji PLAN do której sama należała i która pomimo tortur nie wydała nikogo.

Onet tymczasem opublikował artykuł o związkach Polek z niemieckimi żołnierzami podczas II wojny światowej. Była w nim mowa między innymi o „wschodnich małżeństwach niemieckich oficerów”, „przyjaciółkach Niemców na terenach okupowanych”, „leżącej kolaboracji” czy „prostytucji bytowej”. Test został zilustrowany zdjęciem kobiet prowadzonych na egzekucję w Palmirach w czerwcu 1940 r., gdzie również w taki sposób została rozstrzelana matka powoda Krystiana Brodackiego Maria Brodacka. Zdjęcie zostało opatrzone podpisem: „romans z niemieckim żołnierzem był surowo zakazany, ale w Polsce żyją dzieci będące owocem takich związków”.

Krystian Brodacki domagał się od wydawcy portalu 150 tys. zł zadośćuczynienia i publikacji przeprosin na stronie głównej przez okres miesiąca. Argumentował, że jego matka Maria została rozstrzelana w Palmirach, a wychowująca go ciotka w latach 60. rozpoznała ją na zdjęciu, które zamieszczono przy tekście Onetu. Brodacki przez lata traktował tę fotografię prawie jak relikwię, dlatego jej publikacja w takim kontekście przez portal naruszyła jego dobra osobiste.

Onet przegrał w obu instancjach, zaś przeprosiny to część realizacji prawomocnego wyroku w tej sprawie, który zapadł w piątek w zeszłym tygodniu. Sąd Apelacyjny w Krakowie orzekł, że przeprosiny mają być publikowane przez tydzień, a wydawca Onetu musi zapłacić powodowi 100 tys. zł zadośćuczynienia.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułUwaga na fałszywą informację o decyzji kredytowej z ING Następny artykuł ›Jak oszuści chcą nas wrobić w …fałszywe sklepy

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się