Portal bezpiecznego e-biznesu

Obywatelu, głosuj z aplikacją mObywatel zamiast dowodu osobistego!

 Obywatelu, głosuj z aplikacją mObywatel zamiast dowodu osobistego!

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

W nadchodzących wyborach do Europarlamentu 2019 można wziąć udział bez dowodu osobistego. Wystarczy do tego aplikacja mObywatel w smartfonie.

Obywatelu, głosuj z aplikacją mObywatel zamiast dowodu osobistego!

Tradycyjnie, by móc zagłosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w niedzielę 26 maja, trzeba przedstawić komisji wyborczej swój dowód osobisty. Wydanie wyborcy karty do głosowania musi zostać poprzedzone potwierdzeniem tożsamości. Teraz, po raz pierwszy w historii, możemy to zrobić także przy pomocy aplikacji mObywatel.

Aplikacja mObywatel staje się coraz bardziej popularna jako poręczne narzędzie, dzięki któremu możemy potwierdzić swoją tożsamość. Jedną z jej funkcji jest mTożsamość, która polega na elektronicznym potwierdzeniu danych osobowych użytkowników. Z użyciem aplikacji można potwierdzić takie informacje jak imię i nazwisko, data urodzenia, numer PESEL, numer dowodu, termin ważności dowodu oraz zdjęcie, które wyświetla się na ekranie telefonu. Dzięki weryfikacji tych danych członek komisji wyborczej będzie mógł wydać nam kartę do głosowania.

Potwierdzenie tożsamości na podstawie aplikacji mObywatel zostało przyjęte przez Państwową Komisję Wyborczą. Taką możliwość potwierdza uchwała Państwowej Komisji Wyborczej (nr 70/2019 z dnia 26 kwietnia 2019), w której zapisano wytyczne dla lokalnych komisji:

„Przed wydaniem kart do głosowania komisja: sprawdza tożsamość wyborcy na podstawie dowodu osobistego lub każdego innego dokumentu z fotografią (...) Tożsamość wyborcy może zostać także stwierdzona na podstawie mTożsamości, tj. usługi dostępnej w rządowej aplikacji mobilnej mObywatel.”

Aplikacja mObywatel jest bezpłatna. Aby z niej skorzystać należy posiadać Profil Zaufany, który należy założyć za pośrednictwem strony pz.gov.pl. Najłatwiej zarejestrować się w Profilu Zaufanym za pośrednictwem strony banku, w którym mamy konto. Można również założyć takie konto w jednym z 1500 punktów w Polsce. Do rejestracji profilu potrzebne są dane: imię, nazwisko, PESEL, adres e-mail i numer telefonu. W aplikacji jest dostępna także funkcja mPojazd, dzięki której można wyświetlić dane z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i kartę pojazdu oraz mLegitymację, która przydaje się zwłaszcza uczniom i studentom. Aplikację mObywatel można pobrać na smartfony z oprogramowaniem Android i iOS.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułZablokowaliśmy Twoje konto! Uwaga klienci PEKAO Następny artykuł ›Tajemnica telekomunikacyjna. Sąd może z niej zwolnić!

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się