Portal bezpiecznego e-biznesu

Nowe przepisy dotyczące JPK_VAT budzą kontrowersje

 Nowe przepisy dotyczące JPK_VAT budzą kontrowersje

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Od 1 października 2020 roku przedsiębiorcy muszą wysyłać nową wersja JPK_VAT połączoną z deklaracją VAT. Od tego momentu rozpoczęły się okresy rozliczeniowe, które muszą być raportowane przez czynnych płatników VAT, zgodnie z nowymi przepisami.

Nowe przepisy dotyczące JPK_VAT budzą kontrowersje

Jutro przypada ostatni dzień terminu do rozliczenia poprzedniego okresu VAT oraz JPK na nowych zasadach.Księgowi biją na alarm i są zaniepokojeni widmem kar finansowych za błędy, które mogą pojawić się w rozliczeniach JPK. Przedstawiciele tej grupy zawodowej twierdzą, iż nie ma możliwości bezbłędnego rozliczenia JPK. Czy grozi nam kolejny strajk, tym razem w wykonaniu księgowych? Już teraz można usłyszeć głosy o rezygnacji z zawodu.

Głos w sprawie zabrał prezes Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce - Jerzy Koniecki. W rozmowie z “Rzeczpospolitą” wyjaśnił, iż obawy księgowych są duże, ale liczą oni na rozmowy i dialog z Ministerstwem Finansów.

Problem polega na tym, iż zmiany w przepisach dotyczących VAT są obszerne i powodują problemy interpretacyjne. Księgowi obawiają, iż w przypadku nieprawidłowej wykładni przepisów, będą odpowiadali finansowo za najmniejszy błąd w rozliczeniu VAT i JPK.

Jak twierdzą przedstawiciele tej branży, rozwiązania ustawowe pozostawiają wiele do życzenia i umożliwiają nakładanie kar na księgowych, praktycznie za najmniejszy błąd. Należy zwrócić uwagę, iż nie tylko księgowy, ale również każda osoba wykonująca rozliczenia VAT i JPK może zostać ukarana grzywną w wysokości 500 zł za każdy błąd.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułOszuści zacierają ręce. Zbliża się Black Friday! Następny artykuł ›Bezpiecznie płatności w internecie

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2021. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się