Portal bezpiecznego e-biznesu

Nowa tarcza antykryzysowa pozwoli na zwolnienie ze składek ZUS

 Nowa tarcza antykryzysowa pozwoli na zwolnienie ze składek ZUS

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Wciąż trwają prace nad kolejną tarczą antykryzysową 2.0 dla przedsiębiorców z branż najbardziej dotkniętych skutkami pandemii COVID-19. Parlamentarzyści chcą, aby w nowym pakiecie pomocowym znalazły się m.in.świadczenie postojowe oraz zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.
Nowa tarcza antykryzysowa pozwoli na zwolnienie ze składek ZUS

Przepisy dotyczące pomocy jeszcze nie weszły w życie, ale ZUS poinformował, iż przedsiębiorcy mogą składać wniosek o odroczenie płatności składek ZUS za listopad 2020 np.o miesiąc. W ten sposób można przeczekać pewien okres aż do wprowadzenia nowych przepisów.

Złożenie wniosku o odroczenie składek pozwoli przedsiębiorcom z branż uwzględnionych w projekcie, na uniknięcie ewentualnych kar za brak płatności i skorzystanie z ulgi w ostatecznym jej kształcie w momencie jej wejścia w życie. Prezes ZUS przypomniał, iż podobny scenariusz miał miejsce wiosną tego roku. W ten sposób można odsunąć od siebie poczucie niepewności aż do momentu konkretyzacji Tarczy Antykryzysowej 2.0.

Obecnie zaproponowane rozwiązania to zwolnienie z płatności ze składek ZUS, świadczenia postojowe (prawdopodobnie 2 tys zł miesięcznie), tzw. małe dotacje (w kwocie ok. 5 tys zł), jak również dofinansowanie zatrudnienia. Pomoc finansowa dla miejsc pracy dotyczyłaby zarówno osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę jak i tych, którzy wykonują swoje obowiązki na podstawie umowy zlecenia, od której są opłacane składki.

W przypadku złożenia wniosku o odroczenie płatności do ZUS za listopad 2020, płatnik nie poniesie negatywnych konsekwencji w związku z nieodprowadzeniem tej składki. Wnioski najlepiej składać za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Jak zapewnił prezes ZUS, wnioski powinny być rozpatrywane najszybciej jak to możliwe.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułMikołajkowe zakupy: okazja czyni złodzieja Następny artykuł ›Prośba o uzupełnienie dokumentacji celnej? Uwaga to oszustwo!

Newsletter

Polecamy Adwokat Art. 178A KK

Legalniewsieci.pl © 2021. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się