Portal bezpiecznego e-biznesu

Nowa odsłona oszustwa na dopłatę!

 Nowa odsłona oszustwa na dopłatę!

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Dostajesz wiadomość SMS z informacją, że musisz dopłacić do faktury, inaczej operator zablokuje Ci połączenia wychodzące. Co robisz?

Nowa odsłona oszustwa na dopłatę!

Oszuści ponownie atakują, wykorzystując znany cyberatak. Masowo rozsyłają SMSy, w których informują ofiarę, że musi dokonać dopłaty, aby móc dalej odbierać połączenia.Treść wiadomości ponagla odbiorcę, wskazując mu dokładny termin, do którego musi uregulować rzekome zobowiązanie.

Jeden dzień na zapłatę

Dostałam SMSa w poniedziałek wieczorem, a opłaty mogłam dokonać tylko do następnego dnia. Od razu po odebraniu SMSa zaniepokoiłam się, jednak nie dałam się nabrać - tłumaczy Klaudia, która otrzymała taką wiadomość.

Klaudia odezwała się do CyberRescue, z prośbą o weryfikację wiadomości. Okazało się, że jest to popularne oszustwo, mające na celu wyłudzenie danych do logowania do banku, a w efekcie kradzież oszczędności.

Co robić, gdy otrzyma się takiego SMSa?

Przede wszystkim zachowajmy ostrożność i nie klikajmy odruchowo w link. Prowadzi on do fałszywego panelu płatności, gdzie wybiera się swój bank. Następnie fałszywa strona banku wyłudza nasze dane logowania, a następnie kod uwierzytelniający. Myślimy, że podajemy kod do zaakceptowania tej niewielkiej dopłaty, a w rzeczywistości akceptujemy ogromny przelew lub dodanie zaufanego odbiorcy, dzięki czemu oszust może bez problemu “wyczyścić” nasze konto - tłumaczy Weronika Bartczak z CyberRescue.

Jeżeli otrzymasz takiego SMSa, zgłoś się do CyberRescue lub wyślij linka z wiadomości do CERTu, by jak najszybciej została oznaczona jako zagrożenie.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułUOKiK wszczął postępowanie wobec Recmana za fałszowanie składu surowcowego odzieży Następny artykuł ›Serwisy ceneo.pl oraz opineo.pl zmienią zasady prezentowania negatywnych ocen

Newsletter

Legalniewsieci.pl © 2021. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się