Portal bezpiecznego e-biznesu

Nowa metoda oszustów – wykorzystują skradzione konta

 Nowa metoda oszustów – wykorzystują skradzione konta

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Jak już niejednokrotnie ostrzegaliśmy, serwisy społecznościowe nie należą do najbezpieczniejszych miejsc, w których możemy zrobić zakupy online. Ilość fałszywych, wystawianych przez boty ofert jest zatrważająca. Oszuści ciągle znajdują kolejne sposoby, na wyłudzenie pieniędzy użytkowników.

Nowa metoda oszustów – wykorzystują skradzione konta

Dzięki wzmożonej kampanii informacyjnej coraz mniej ludzi daje się wykorzystać oszustom działającym na serwisach społecznościowych tj. facebook czy instagram. „Tradycyjne” metody tracą na skuteczności, gdyż dotychczasowy sposób działania za pomocą fałszywych kont w sposób jednoznaczny zaczął kojarzyć się ze scamem. Niewiele osób zdecyduje się zawrzeć umowę z osobą, której tożsamości w żaden sposób nie jesteśmy w stanie potwierdzić. Zgodnie z popularnym powiedzeniem – potrzeba jest matką wynalazku. Niestety, w tym przypadku wynalazkiem są nowe metody wykorzystywane przez e-oszustów.

W nowym procederze wykorzystane zostają dwie osoby. Pierwsza ofiarą jest właściciel konta w danym portalu społecznościowym. Za pomocą różnorakich metod (najczęściej fałszywe strony serwisów, które pozwalają na wyłudzenie danych) oszust zdobywa dostęp do profilu danej osoby i za jego pomocą wystawia ogłoszenie sprzedaży jakiegoś produktu w okazyjnej cenie. Drugą ofiarą najczęściej zostaje jeden ze znajomych osoby, której skradziono konto. Dzięki tej metodzie oszuści mogą uśpić czujność użytkowników. Ci drudzy za sprzedawcę uważają swojego znajomego, którego znają i nie biorą pod uwagę złych intencji z jego strony. Nawet gdy widzimy ofertę sprzedaży na profilu znajomego, powinniśmy skontaktować się z nim osobiście, aby upewnić się, że to na pewno on jest po drugiej stronie sieci. Odzyskanie pieniędzy w takiej sytuacji może okazać się niemal niemożliwe.

Źródło zdjęcia: Image by tirachard on Freepik

Komentarze

‹ Poprzedni artykułKiedy produkt jest niezgodny z umową? Następny artykuł ›SMS od oszustów – uważaj na podejrzane wiadomości

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się