Portal bezpiecznego e-biznesu

Nagrania zarejestrowane przez Amazon Echo dowodem w sprawie o morderstwo!

 Nagrania zarejestrowane przez Amazon Echo dowodem w sprawie o morderstwo!

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Sąd w New Hampshire (USA) złożył wniosek o udostępnienie danych zarejestrowanych przez inteligentny głośnik Amazon Echo, które mają posłużyć za materiał dowodowy w sprawie o morderstwo.

Nagrania zarejestrowane przez Amazon Echo dowodem w sprawie o morderstwo!

Prezes Sądu Okręgowego hrabstwa Strafford (USA) nakazał udostępnienie wszystkich nagrań dźwiękowych, dokonanych przez głośnik Amazon Echo z funkcją inteligentnej asystentki Alexa oraz danych pozwalających zidentyfikować telefony komórkowe, które logowały się do głośnika w okresie od 27 do 29 stycznia 2017. Urządzenie znajdowało się w kuchni, gdzie prawdopodobnie dokonano podwójnego morderstwa.

Podejrzanym jest Timothy Verrilla, aresztowany na podstawie nagrań z domowego monitoringu. Został on oskarżony o morderstwo pierwszego stopnia dwóch osób, jednak nie przyznaje się do winy. Zarejestrowane ponad 1,5 roku temu przez Amazon Echo nagrania – o udostępnienie których zwrócili się prokuratorzy – mają pomóc policji w wyjaśnieniu szczegółów morderstwa.

To nie pierwszy raz, kiedy sąd zwrócił się do firmy Amazon z wnioskiem o udostępnienie danych mogących posłużyć za materiał dowodowy. Rzecznik prasowy Amazona stwierdził, że nie wyda nagrań bez przedstawionego zgodnie z wymogami prawa, prawnie wiążącego wniosku o ich udostępnienie.

Wzrost popularności asystentów głosowych budzi wiele obaw, związanych z permanentną inwigilacją i potencjalnym wyciekiem gromadzonych danych. Na serwerach obsługujących takich asystentów przechowywane są nagrania prowadzonych rozmów i inne wrażliwe informacje o naszym gospodarstwie domowym. Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku nowoczesnych, inteligentnych urządzeń. Często wydaje nam się, że nie musimy się martwić o bezpieczeństwo w przypadku tej technologii. Wręcz odwrotnie, nasza czujność powinna być wyostrzona. Używanie dobrych antywirusów może uchronić nas przed wyciekiem poufnych danych - komentuje Dariusz Woźniak, inżynier techniczny Bitdefender z firmy Marken.


Komentarze

‹ Poprzedni artykułHolenderscy urzędnicy twierdzą, że Windows i pakiet Office naruszają RODO Następny artykuł ›Jak działa lokata bez konta? Praktyczny poradnik

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się