Portal bezpiecznego e-biznesu

Ktoś od tak wysłał Ci 450 zł BLIKiem?

 Ktoś od tak wysłał Ci 450 zł BLIKiem?

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Kto nie chciałby otrzymać zupełnie za darmo 450 zł? Wystarczy, że klikniesz w link i odbierzesz pieniądze. Uważaj! Możesz stracić wszystkie oszczędności!

Ktoś od tak wysłał Ci 450 zł BLIKiem?

Schemat oszustwa jest znany. Zmieniła się tylko treść SMSa. Tym razem oszuści wysyłają wiadomość z informacją, że ktoś wysłał przelew BLIK w wysokości 450 zł. Wystarczy wejść w link, aby potwierdzić odbiór pieniędzy poprzez podanie danych logowania do bankowości internetowej oraz wpisanie swojego numeru PESEL. Niekiedy mamy też podać jednorazowy kod autoryzacyjny logowania.W ten sposób przestępcy otrzymują dostęp do konta bankowego i mogą je wyczyścić do 0.

Strona banku wyglądała identycznie!

Wiadomość o odebraniu pieniędzy przez BLIKa otrzymała także Kasia. Od razu kliknęła w link i wybrała swój bank, by odebrać pieniądze. Na całe szczęście zrezygnowała z podawania danych logowania.

Strona łudząco przypominała tą prawdziwą. Zawierała nawet ostrzeżenie przed cyberprzestępcami! - mówi kobieta.

Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa z CyberRescue zaznaczają, że to już kolejny wariant popularnego oszustwa na wyłudzenie pieniędzy. - Przynajmniej raz w tygodniu pojawia się nowa treść takich wiadomości. Zawsze jest to ciekawa zachęta, coś co może dotyczyć nas bezpośrednio oraz tajemniczy link w SMSie - tłumaczy Arek Tosek.

Dlaczego otrzymuję takie SMSy?

Jeżeli otrzymaliśmy taką wiadomość SMS, prawdopodobnie nasze dane osobowe wyciekły kiedyś do sieci, np. numer telefonu - dodaje Arek Tosek z CyberRescue. Niestety należy mieć świadomość tego, że podając informacje o sobie w Internecie, na przykład przy rejestracji do jakiegoś serwisu lub w konkursach, wzrasta prawdopodobieństwo, że dane osobowe wyciekną do Internetu.

Najważniejsze jest to, żeby nie klikać w takie linki, zwłaszcza, jeśli nie znamy ich źródła pochodzenia. Jeżeli już otrzymamy podejrzaną wiadomość, najlepiej usunąć ją i powiadomić znajomych o próbie oszustwa. Nadawcę wiadomości należy zablokować na swoim urządzeniu. Niestety możemy się w dalszym ciągu spodziewać SPAMu z innych podejrzanych numerów telefonów.

Natomiast, jeżeli podaliśmy swoje dane logowania do banku na fałszywej stronie, jak najszybciej poinformujmy bank o całej sytuacji i spróbujmy zmienić hasło do swojego konta.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułJuż nie WhatsApp, a SMS! Następny artykuł ›Pożyczki online a zmiany w prawie - co warto wiedzieć?

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2023. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się