Portal bezpiecznego e-biznesu

Koniec oszustw na „SMS Premium” w Orange

 Koniec oszustw na „SMS Premium” w Orange

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Usługa SMS Premium powoli przechodzi do historii. Po tym, jak z subskrypcji SMS Premium zrezygnował Play, teraz wycofuje się z niej Orange. Tak kończy się historia innowacyjnej opcji płatności, która stała się wylęgarnią oszustw.

Koniec oszustw na „SMS Premium” w Orange

Wielokrotnie na naszych stronach przestrzegaliśmy przed kampaniami oszustów wykorzystujących subskrypcje SMS Premium do naciągania swoich ofiar na spore wydatki. Odbywało się to na różne sposoby. Najczęściej do zapisu na płatną subskrypcję dochodziło w wyniku pobrania złośliwego oprogramowania. Oszuści wykorzystywali też fałszywe ostrzeżenia o uruchomieniu takiej usługi oferując jej rzekome wyłączenie pod wskazanym numerem, który w rzeczywistości dopiero aktywował niechcianą subskrypcję.

W wyniku zmian w prawie funkcjonowanie tej usługi stało się dla operatorów utrudnione poprzez blokadę usługi SMS Premium po przekroczeniu określonej kwoty, jak również uproszczenie procesu reklamacji w przypadku osób, które padły ofiarą oszustów. Liczba użytkowników SMS i MMS specjalnych malała z roku na rok. Wreszcie operatorom przestało się to opłacać.

Orange zapowiedział, że od 1 listopada 2018 roku nie będzie można zamówić prenumerat SMS i MMS. Oznacza to koniec usług, które rozsyłały odpłatnie do abonentów m.in. „przysłowia, cytaty, pozytywne myśli, wiersze, właściwości drzew i kamieni szlachetnych, dowcipy, sennik, psychoporady, diety, ciekawostki, plotki i… memy”. Operator zapowiada jednak, że osoby, które takie usługi mają zamówione, będą mogli z nich korzystać jednak nadal, póki nie zrezygnują z tego oni lub nadawcy wiadomości.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułNowe zmiany w prawie konsumenckim! Następny artykuł ›SMS od oszustów – uważaj na podejrzane wiadomości

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się