Portal bezpiecznego e-biznesu

Komputery firmowe koparkami kryptowalut

 Komputery firmowe koparkami kryptowalut

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Nie ustają echa dotyczące spadku notowań kryptowalut.
Komputery firmowe koparkami kryptowalut

W kontekście tego tematu, który nie schodzi z pierwszych stron serwisów informacyjnych, należy pamiętać również o zagrożeniach, które wiążą się z kryptowalutami. Cyberprzestępcy tworzą fake newsy oraz złośliwe oprogramowanie mające na celu tworzenie koparek kryptowalut. Są to główne cyberzagrożenia, które czyhają nie tylko na użytkowników indywidualnych, ale również na firmy i instytucje w nadchodzącym roku.

W wywiadzie udzielonym serwisowi infoWire.pl Wojciech Głażewski, ekspert z Check Point Software Technologies ostrzega:

Fake newsy to często wykorzystywana broń do niszczenia reputacji poszczególnych osób lub wpływania na sytuację w środowiskach, krajach. Z punktu widzenia cyberbezpieczeństwa bardzo istotną rzeczą jest to, że informacja nieprawdziwa może być podana przez organizację podszywającą się pod organizację rządową czy cieszącą się zaufaniem społecznym. Wtedy staje się niebezpieczna.

Ponadto ekspert podkreślił, że ataki polegające na tworzeniu i zamieszczaniu fake newsów stają się coraz popularniejsze i chętnie wykorzystywane przez przestępców. Jednocześnie radzi, aby nie wierzyć bezkrytycznie we wszystko co przeczytamy i zaleca weryfikację otrzymywanych oraz udostępnianych informacji. Niestety nikt nie może czuć się bezpieczny w sieci, w tym również przedsiębiorcy oraz inne podmioty i instytucje, które powinny również pamiętać o stosowaniu odpowiednich zabezpieczeń przed ewentualnymi atakami cyberprzestępców, którzy mogą podawać się za nie, aby rozpowszechniać fałszywe informacje.

Kolejnym poważnym zagrożeniem jest wykorzystywanie zawirusowanych komputerów do kopania kryptowalut. Wojciech Głażewski wyjaśnia:

Koparka kryptowalut to nic innego jak komputer wykorzystujący swoją moc obliczeniową do wykonywania operacji matematycznych, w wyniku których otrzymujemy pewne obliczenia, ciągi matematyczne bardzo mocno upraszczając przekształcane w kryptowalutę.

Ekspert zauważył, iż możemy zaobserwować niebezpieczny wzrost liczby ataków na przestrzeni ostatnich lat. Tymi atakami zagrożone są zarówno komputery użytkowników indywidualnych, jak i firm. Cyberprzestępcy tworzą z tych urządzeń koparki kryptowalut. Jak podaje Wojciech Głażewski, z badań przeprowadzonych w ostatnim czasie wynika, że: w drugiej połowie 2017 r. od 25 proc. do (w niektórych krajach) 50 proc. firm było zainfekowanych malware'em wykorzystującym ich zasoby do kopania kryptowalut.

W obecnych czasach fake newsy oraz złośliwe oprogramowanie to silna broń w rękach przestępców. Pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu swoich urządzeń oraz weryfikacji faktów, które docierają do naszej świadomości.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułBitBay na liście ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego! Następny artykuł ›Jak działa lokata bez konta? Praktyczny poradnik

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się