Portal bezpiecznego e-biznesu

Kolejny raz przegrywamy ze sztuczną inteligencją

 Kolejny raz przegrywamy ze sztuczną inteligencją

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Sztuczna inteligencja pobiła człowieka w kolejnej dziedzinie. Algorytm zdołał ułożyć kostkę Rubika w nieco ponad sekundę, a więc około trzy razy szybciej niż człowiek-rekordzista.

Kolejny raz przegrywamy ze sztuczną inteligencją

Eksperyment został przeprowadzony przez profesora nauk komputerowych uniwersytetu kalifornijskiego Pierra Baldiego. Uczony najpierw zapoznał maszynę o nazwie DeepCubeA z 10 miliardami kombinacji ustawień kostki. Następnie wyznaczono jej cel: ułożenie kostki w maksymalnie 30 ruchach.

Z tysiąca przeprowadzonych prób algorytm pozytywnie przeszedł wszystkie. W 60 proc. przypadków znalazł także optymalny sposób na wykonanie zadania. Podczas gdy człowiek rozwiązujący łamigłówkę na czas radzi sobie przeciętnie w 50 ruchach, sztuczna inteligencja potrzebowała ich średnio jedynie 28.

Zaznaczyć trzeba, że DeepCubeA nie jest ani pierwszym, ani też najszybszym algorytmem, który zajął się kostką Rubika. Rekord szybkości nadal utrzymuje maszyna opracowana przez naukowców z Massachusetts Institute of Technology (MIT). Opracowany przez nich algorytm min2phase pokonał łamigłówkę w czasie 0,38 sekundy w marcu ubiegłego roku.

W odróżnieniu od min2phase DeepCubeA bazuje na imitujących zachowanie ludzkiego mózgu sieciach neuronalnych oraz technikach uczenia maszynowego. Oznacza to, że DeepCubeA sam nauczył się technik rozwiązywania zleconego mu zadania rozwiązania kostki Rubika. Jak podkreśla prof. Baldi:

Rozwiązywanie kostki Rubika wymaga jednoczesnego myślenia symbolicznego, matematycznego i abstrakcyjnego. Maszyna ucząca się, która potrafi poradzić sobie z łamigłówką, zbliża się do systemu, który może sam myśleć, argumentować, planować i podejmować decyzję.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułPierwsza prosta spółka akcyjna już od 1 marca 2020 r. Następny artykuł ›Jak oszuści chcą nas wrobić w …fałszywe sklepy

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się