Portal bezpiecznego e-biznesu

KNF ostrzega przed „Publicznym Kapitałem Oszczędności”

 KNF ostrzega przed „Publicznym Kapitałem Oszczędności”

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

O firmie podszywającej pod znany polski bank pisaliśmy miesiąc temu. Po ostrzeżeniach ze strony Banku PKO BP oraz brytyjskiego inspektoratu finansowego (FCA) przyszedł czas na ostrzeżenie opublikowane przez Komisję Nadzoru Finansowego.

KNF ostrzega przed „Publicznym Kapitałem Oszczędności”

KNF opublikował na swoich stronach internetowych ostrzeżenie dotyczące podmiotu „Publiczny Kapitał Oszczędności”, wykorzystującego również nazwę „PKO Bank Warszawa”. Stało się tak po serii sygnałów wskazujących na próby wyłudzenia środków pieniężnych w związku z rzekomą koniecznością uiszczenia opłaty za „certyfikat poświadczający brak zaległości podatkowych dla nierezydentów”. Oszuści posługują się m.in. sfałszowanymi dokumentami opatrzonymi logotypem KNF, a także podpisem Przewodniczącego KNF – Marka Chrzanowskiego.

KNF podkreśla w komunikacie, że urząd nie jest autorem dokumentów „KNF/PIT/PLN NRTCC PAYMENT NOTIFICATION” oraz „KNF/PIT/PLN NRTCC CALCULATION TRANSCRIPT”. Dokumenty tak zatytułowane nigdy nie były sygnowane przez Przewodniczącego KNF. Co więcej, podmiot Publiczny Kapitał Oszczędności (PKO Bank Warszawa) posługujący się stroną internetową www.publicnzykapital.com (nazwa domeny zawiera błąd) nie ma siedziby na terytorium RP oraz nie jest nadzorowany przez KNF. Pod adresem Warszawa, Piotra Skargi 61, gdzie zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie internetowej www.publicnzykapital.com znajduje się siedziba podmiotu „Publiczny Kapitał Oszczędności”, faktycznie znajduje się siedziba oddziału PKO Banku Polskiego S.A., instytucji nadzorowanej przez KNF, która nie ma związku z opisywanym procederem. Adres został wykorzystany przez oszustów w celu uwiarygodnienia działalności przestępczej i podszycia się pod instytucję nadzorowaną.

Komisja zwraca uwagę na zachowanie szczególnej ostrożności oraz nieprzelewanie żadnych środków, włącznie z opłatą za „certyfikat poświadczający brak zaległości podatkowych dla nierezydentów” oraz opłatą za otwarcie rachunku bankowego przez Publiczny Kapitał Oszczędności. Do osób, które otrzymały tego rodzaju dokumenty KNF zwraca się z prośbą o ich przesłanie na adres: knf@knf.gov.pl

Komentarze

‹ Poprzedni artykułFacebook o krok od kolejnej wpadki po Cambridge Analytica Następny artykuł ›Informowanie o cenie – plusy i minusy nowych przepisów

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się