Portal bezpiecznego e-biznesu

VPN - co to jest i jaki ma wpływ na nasze bezpieczeństwo w sieci?

 VPN - co to jest i jaki ma wpływ na nasze bezpieczeństwo w sieci?

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Życie coraz większej ilości ludzi przenosi się do Internetu. To właśnie tam szukamy informacji na różne tematy, robimy zakupy, opłacamy rachunki, rozmawiamy ze znajomymi. Jest w tym jeden zasadniczy plus - nie musimy wychodzić z domu. Czy zdajemy sobie jednak sprawę, że w wirtualnej sieci czyhają na nas realne zagrożenia? Czy jesteśmy świadomi, że oszuści mają całą gamę sposobów na wyłudzenie naszych pieniędzy lub danych osobowych?

VPN - co to jest i jaki ma wpływ na nasze bezpieczeństwo w sieci?

Niejednokrotnie słyszymy, że ktoś stracił oszczędności życia przez kliknięcie w niewłaściwy link. Czy wiemy, jak się przez tym bronić oraz jak chronić swoją prywatność? Czy zakupy robimy w sposób bezpieczny, czy z publicznych źródeł Wi-fi korzystamy w sposób nam niezagrażający? Odpowiedzią na wszystkie te pytania może okazać się VPN, a czym on właściwie jest?

Co to jest VPN?

VPN to skrót od Virtual Private Network, co przetłumaczona na język polski oznacza wirtualną sieć prywatną. Zadaniem tej usługi jest szyfrowanie wszystkich danych, które przesyłamy podczas korzystania z Internetu. Gwarantuje nam to prywatność i bezpieczeństwo oraz chroni naszą tożsamość. No dobrze, ale po co nam ta cała ochrona?

Zacznijmy od tego, że różne osoby, z różnych pobudek mogą śledzić to, co robimy w sieci. Może być to dostawca Internetu, pracodawca, współlokator, a w przypadku łączenia się do publicznej sieci Wi-fi - przestępca, który z pewnością wykorzysta naszą niewiedzę. Każdy, kto jest podłączony do sieci, której używamy, może uzyskać dostęp do wszystkiego, co robimy w Internecie, między innymi do:

 • odwiedzanych stron (i nie pomoże nam tutaj tryb Incognito, ponieważ jego funkcją jest jedynie niezapisywanie obejrzanych treści w historii naszej przeglądarki)
 • wpisywanych i zapisanych haseł (również tych do kont bankowych)
 • rozmów, które prowadzimy za pośrednictwem komunikatorów
 • zdjęcia oraz filmy, które nawzajem sobie przesyłamy
 • danych, które podajemy np. podczas robienia zakupów w sieci

Dodamy, że na samym śledzeniu może się nie skończyć. Modyfikowanie naszego ruchu (np. podmiana adresu strony, którą odwiedzasz), czy kradzież danych to tylko początek. I można by tu zadać pytanie "ale po co mi ten cały VPN? Przecież odwiedzam tylko strony z bezpiecznym połączeniem". Owszem, połączenie bezpieczne (czyli strona z charakterystyczną kłódką) sprawia, że dane wysyłane i odbierane przez nas na stronie nie będą widoczne dla osób niepożądanych. W dalszym ciągu jednak będzie można podejrzeć, jakie strony internetowe odwiedzasz.


Jak działa VPN?

Najpierw musimy połączyć się ze zdalnym serwerem VPN, przez który przechodzą wszystkie nasze ruchy w sieci. Serwer ten, następnie szyfruje wszystkie dane, zmienia nasz adres IP i dopiero łączy się ze stroną, którą odwiedzamy. Przy takim połączeniu cała nasza aktywność jest zaszyfrowana oraz przesyłana za pomocą specjalnego "korytarza". Dzięki temu osoby, korzystające z tej samej sieci nie będą już w stanie zobaczyć niczego, co robimy w Internecie.


Przed jakimi zagrożeniami może nas uchronić VPN?

VPN (np. ExpressVPN) przede wszystkim nie pozwala na to, żeby ktokolwiek miał wgląd w to, co robimy na komputerze, smartfonie czy tablecie. Zwłaszcza kiedy używasz ogólnodostępnych połączeń Wi-fi - każdy, kto również z niej korzysta, może mieć dostęp do wszystkich danych, które nie są zaszyfrowane. VPN sprawi, że widoczne będzie tylko to, że go używasz. Czego pomoże nam to uniknąć?

 • zainstalowania na urządzeniu złośliwego oprogramowania
 • podmiany treści na stronach, które odwiedzamy oraz przekierowania na fałszywą stronę
 • śledzenia całego naszego ruchu w Internecie

Co nam to daje? Przede wszystkim bezpieczeństwo i prywatność w sieci. Oszuści nie zdobędą naszych danych osobowych, które podajemy w formularzu przy finalizacji zakupów. Nie namierzą naszego adresu IP, nie dowiedzą się, gdzie pracujemy i mieszkamy. Nie przekierują nas na fałszywą stronę, na której podanie danych karty płatniczej poskutkuje wyczyszczeniem konta do zera.

A co poza VPN-em jeszcze możemy zrobić? Przede wszystkim:

 • zakupy róbmy tylko w znanych i sprawdzonych sklepach internetowych
 • unikajmy łączenia się do ogólnodostępnych sieci wi-fi bezwłączonego VPNa
 • do banku logujmy się tylko za pomocą oficjalnej aplikacji lub adresu wpisanego „z palca” w okno przeglądarki
 • przede wszystkim - nikomu i pod żadnym pozorem nie podawajmy żadnych haseł czy kodów dostępu

Pamiętajmy o tym, że nie tylko w świecie rzeczywistym możemy paść ofiarą wyłudzenia albo oszustwa. Wirtualna rzeczywistość otwiera przestępcom szereg możliwości i niestety wymyślają oni coraz to nowe sposoby na kradzież naszych oszczędności. Bądźmy zatem rozważni i ostrzegajmy swoich bliskich, zwłaszcza osoby starsze.

Chcesz się dowiedzieć więcej na temat tego jak w praktyce działa VPN, przed jakimi atakami chroni i na co zwrócić uwagę wybierając usługę VPN? Przeczytaj artykuł: Co to jest VPN? 8 porad jak wybrać VPN, aby być bezpiecznym w Sieci

Autor: Mateusz z KwestiaBezpieczeństwa.pl - pisanego prostymi słowami bloga o bezpieczeństwie internetowym.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułMożesz stracić nawet 39,99 EUR miesięcznie! Następny artykuł ›Nowy obowiązek właścicieli e-sklepów. Czy dotyczy również ciebie?

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się