Portal bezpiecznego e-biznesu

Jak rozliczyć PIT online w 2023 roku?

 Jak rozliczyć PIT online w 2023 roku?

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

PITy 2023 stanowią trudność nie tylko dla osób fizycznych rozliczających się z przychodów za pracę czy działalności gospodarczej, ale również dla profesjonalistów, których zadaniem jest rozliczanie PIT 2023. Podpowiadamy jak bezpiecznie rozliczyć podatki 2023.

Jak rozliczyć PIT online w 2023 roku?

PIT – co to jest i do kiedy należy rozliczyć?

PIT jest skróconą nazwą dla podatku dochodowego od osób fizycznych. Jest to forma daniny, która obowiązuje prawie wszystkich obywateli Polski. W tym zakresie doszło do wielu zmian, które bezpośrednio rzutują na rozliczenie PIT 2022. Przebudowanie systemu podatkowego dotknęło w szczególności podatników rozliczających się na formularzach PIT-36 (jeśli choćby część przychodów została osiągnięta bez udziału płatnika) oraz PIT-37 (do tego grona należą osoby fizyczne, które osiągają przychody wyłącznie za pośrednictwem płatnika).

Głównymi zmianami w zakresie Polskiego Ładu dla podatników na skali podatkowej (forma opodatkowania obowiązująca osoby fizyczne składające PIT-36 oraz PIT-37) są przede wszystkim:

Wyższa kwota wolna od podatku – podatnicy na zasadach ogólnych nie zapłacą PIT od 30 000 zł dochodu (przychodu pomniejszonego o koszty jego uzyskania).

Modyfikacja progów podatkowych – od początku obowiązywania daniny, jaką stanowi PIT wartością graniczną dla wyższej stawki podatku było 85 528 zł dochodu. Obecnie II próg podatkowy zaczyna się dopiero od 120 000 zł.

Obniżka podstawowej stawki PIT 2023 – w zakresie dochodów, które nie wykraczają poza wartość 120 000 zł podatnicy zapłacą 12% rozliczając PITy 2023. Od nadwyżki ponad tę kwotę należy odprowadzić 32% PIT 2023.

Wszystkie PITy 2023 niezależnie od wybranej formy opodatkowania należy złożyć najpóźniej do dnia 2 maja 2023 roku.


ePIT – rozliczanie PIT 2023 za pośrednictwem podatki gov

Aby złożyć ePIT za pomocą rządowego instrumentu do składania rocznych deklaracji należy dokonać tego z wykorzystaniem internetowego narzędzia jakim jest profil zaufany PIT. Dzięki temu podatnicy rozliczający się PIT-37 będą mogli skorzystać ze wstępnie przygotowanego przez urząd skarbowy zeznania rocznego. Jakkolwiek rozwiązanie to wydaje się dosyć kuszące, z uwagi na fakt, że podatnik może nie podjąć nawet najmniejszego trudu przy sporządzaniu PIT, to nie zostaną mu uwzględnione przysługujące ulgi i odliczenia.

Jest to szczególnie istotne w roku podatkowym – 2022, w którym doszło do znaczących zmian w zakresie sposobu rozliczania składki zdrowotnej. Dotychczas podatnicy mieli możliwość odliczenia 7.75% wartości ubezpieczenia od podstawy opodatkowania. Możliwość odliczenia składki pozostawiono wyłącznie w limitowanym zakresie i dla trzech form opodatkowania: ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, karty podatkowej oraz podatku liniowego. Oznacza to, że mimo wyższej kwoty wolnej od podatku, osoby rozliczające się na PIT-36 oraz PIT-37 mogą zapłacić znacznie więcej z tytułu PIT.

Z tego względu właśnie, jako szczególnie istotne jawi się rozliczenie ePIT z wykorzystaniem właściwego programu do PIT, który podpowie jakie przysługują nam ulgi i odliczenia. Skorzystanie z takiego rozwiązania umożliwi nam skompensowanie ewentualnych strat spowodowanych zmianą w zakresie sposobu naliczania ubezpieczenia zdrowotnego.


Komentarze

‹ Poprzedni artykułWczoraj rękojmia, dzisiaj niezgodność towaru z umową Następny artykuł ›2000 zł od Cukierni Sowa? Uważaj na słodko-gorzki przekręt!

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2023. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się