Portal bezpiecznego e-biznesu

Jak nie płacić za konto w banku?

 Jak nie płacić za konto w banku?

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Obecnie trudno wyobrazić sobie życie bez konta w banku. Możliwość wykonywania przelewów czy zlecenia stałe to funkcje, z których często i chętnie klienci banków korzystają na co dzień. Nie zawsze i nie za wszystkie usługi finansowe musisz jednak płacić. Przeczytaj, jak uniknąć opłat za podstawowe operacje.
Jak nie płacić za konto w banku?

Czym jest Podstawowy Rachunek Płatniczy?

Pierwszym, co przychodzi ci do głowy, kiedy słyszysz o darmowym koncie w banku, jest zapewne Podstawowy Rachunek Płatniczy (PRP). To produkt, który został wprowadzony przez banki państw należących do Unii Europejskiej w związku z implementacją dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 lipca 2014 r., nr 2014/92/UE.

PRP to rachunek prowadzony w walucie polskiej, przeznaczony dla konsumentów, który pozwala na dokonywanie podstawowych czynności bankowych bezpłatnie. Brak opłat dotyczy zarówno samego założenia rachunku, jak i jego prowadzenia pod warunkiem, że klient banku nie korzysta z usług wykraczających poza zakres PRP.

Celem wprowadzenia Podstawowego Rachunku Płatniczego jest ułatwienie dostępu do podstawowych usług bankowych, takich jak:

 • wpłaty i wypłaty środków pieniężnych z bankomatów i oddziałów banku;
 • zlecanie przelewów bankowych krajowych;
 • płatności z wykorzystaniem karty płatniczej.

Bezpłatne korzystanie z niektórych usług jest też ograniczone ilościowo (np. do 5 bezpłatnych transakcji). Za kolejne pobierane są opłaty.

Oferta banków w zakresie PRP jest skierowana przede wszystkim do osób, które obawiają się naliczania dodatkowych opłat. Jeżeli z rachunku korzystasz rzadko i ograniczasz się do najprostszych operacji, takie rozwiązanie rzeczywiście może okazać się dobrym wyborem, choć ma liczne ograniczenia.

Przede wszystkim za usługi nieobjęte zakresem PRP klient musi dodatkowo zapłacić według aktualnego cennika banku. Dlatego przed zawarciem umowy o PRP należy dokładnie przeczytać jego regulamin. Może się też okazać, że do korzystania z niektórych produktów (np. linii kredytowej, debetu na koncie) i tak niezbędne okaże się założenie standardowego konta w banku.

Inne ograniczenia mogą dotyczyć limitów wypłat i przelewów. Przykładowo, w Pekao S.A posiadacze PRP mogą wypłacić maksymalnie 6 tysięcy złotych dziennie i 50 tysięcy złotych miesięcznie.

ROR bez opłat, czy to możliwe?

Jeżeli uznasz, że PRP nie stanowi atrakcyjnej alternatywy dla rachunku bankowego, pozostaje wybrać rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, który spełnia twoje oczekiwania. W ofercie wielu banków znajdziesz produkty reklamowane jako darmowe. Po bliższej analizie jednak zwykle okazuje się, że do uniknięcia opłat konieczne jest spełnienie określonych wymagań, np.:

 • zapewnienia wpływu w odpowiedniej wysokości na rachunek bankowy;
 • wykonania określonej liczby transakcji bezgotówkowych w okresie rozliczeniowym (np. kartą lub BLIKIEM).

Do momentu, kiedy spełniasz te warunki, nie musisz pamiętać o wymaganiach. Wystarczy jednak się zagapić, a pojawią się opłaty.

Ciekawą opcją dla oszczędnych są bezwarunkowo darmowe rachunki ROR, które znajdziesz m.in. w ofercie banku CitiHandlowy (CitiKonto) oraz NestBanku (Nest Konto). W przypadku Nest Konta nie zapłacisz za:

 • prowadzenie konta;
 • internetowe przelewy Elixir;
 • wpłaty i wypłaty BLIKIEM z bankomatów;
 • wpłaty i wypłaty z bankomatów Euronet;
 • pierwszą kartę debetową VISA;
 • internetowe przelewy SEPA.

Dodatkowo masz dostęp do wszystkich usług bankowych na ogólnych zasadach i produktów dodatkowych, np. atrakcyjnej lokaty i konta oszczędnościowego.

Nie zawsze da się na pierwszy rzut oka odróżnić konto darmowe warunkowo od bezwarunkowo darmowego. Wśród regulaminów poszczególnych banków trudno się odnaleźć i często pisane są one zawiłym, prawniczym językiem. Zaoszczędź swój czas i sprawdź darmowe konta bankowe na Rankingkont.pl. Znajdziesz tam wyłącznie starannie wybrane i, co najważniejsze, aktualne oferty bankowe.

Które konto będzie lepszym wyborem – PRP, czy ROR?

Jeżeli chcesz mieć pewność, że nie zapłacisz za podstawowe usługi bankowe, bardziej opłaca ci się wybrać darmowy ROR niż PRP. Nawet jeśli zakres bezpłatnych usług będzie zbliżony, w przypadku rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych możesz swobodnie korzystać z pełnej oferty banku. Nie musisz też przejmować się limitami kwotowymi lub ilościowym ograniczeniem korzystania z usług.

Świadomie wybrane konto ROR to więcej korzyści przy jednoczesnym braku opłat. Przekonaj się, że usługi bankowe nie muszą drenować twojego konta.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułWypełniacze do paczek – skuteczne zabezpieczenie Następny artykuł ›Informowanie o cenie – plusy i minusy nowych przepisów

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się