Portal bezpiecznego e-biznesu

Internet przyszłości – prędkość 6G

 Internet przyszłości – prędkość 6G

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
Od niedawna odkrywamy szerokie możliwości prędkości internetowej 5G, a tymczasem, już za zakrętem zbliża się kolejna transformacja. Technologia komunikacji bezprzewodowej bardzo znacząco wpływa na rozwój wielu gałęzi biznesu. Czy kolejna generacja 6G zrewolucjonizuje świat? Jest ona nadal w fazie testów i przygotowań, ale już teraz jest głośno o zmianach, jakie wraz z nią nadejdą. Przewidywania wskazują na to, że 6G może zostawić daleko w tyle „piątkę”, a jej prędkość może być nawet sto tysięcy razy większa. Jeśli do tego dodamy prawie zerowe opóźnienia, możemy poczuć na skórze dreszcz. Nadchodzące zmiany to zapowiedź nowego świata i nie jest to określenie na wyrost.
Internet przyszłości – prędkość 6G

Co nas czeka w świecie 6G

Prędkość przesyłania danych na poziomie 8 tysięcy gigabitów na sekundę robi ogromne wrażenie. Te wartości będą miały realne przełożenie na relacje biznesowe, dostarczanie rozrywki i rozwój wielu aspektów życia i funkcjonowania. Jednym z kierunków rozwoju sieci 6G są cyfrowe bliźniaki. Są to tworzone w sieci odpowiedniki realnych obiektów, narzędzi, a nawet przedsiębiorstw. Pomagają udoskonalić produkt końcowy na etapie projektowania. W dużej mierze pomocne jest tu skanowanie laserowe, które pozwala z niezwykłą dokładnością przenieść fizyczny obiekt do przestrzeni komputerowej. Digital twins dają możliwość analizowania i poprawiania błędów, testowania produktów. Teraz wyobraźmy sobie tworzenie takich bliźniaków w czasie rzeczywistym np. w odniesieniu do transportu publicznego. Dzięki takiemu odbiciu realnego świata będzie można na niego wpływać i reagować praktycznie natychmiast. Łatwiejsze będzie opracowanie strategii postępowania na wypadek awarii czy wypadków oraz zapobieganie im na podstawie bieżących analiz. Również takie gałęzie gospodarki jak hodowla zwierząt i uprawa roślin skorzystają na rozwoju technologicznym. Pozyskane dane z różnego rodzaju urządzeń jak np. satelity, pozwolą optymalnie dostosować rodzaj prowadzonej działalności do klimatu panującego na danym obszarze.

Widzę i czuję – czym jest immersive experience?

Kolejną niewiarygodną wręcz wizją towarzyszącą rozwojowi 6G jest immersive experience. To krok milowy w komunikacji. W dobie digitalizacji, wideokonferencje, zdalne nauczanie czy rekrutacje online nie stanowią już wyzwania, choć jednocześnie mają swoje mankamenty. Prace prowadzone nad 6G zmierzają w kierunku zupełnie nowej komunikacji. Rozmówca znajdujący się fizycznie na drugim końcu świata, będzie wyświetlać się w formie 3D – tuż obok nas. Mało tego, przewiduje się, że również wrażenia dotykowe i zapachowe będą wzbogacały konferencje prowadzone z różnych zakątków świata.

Robotyka i opieka medyczna przy wsparciu 6G

Już w tej chwili mamy do czynienia z robotyzacją różnych procesów np. produkcyjnych. Roboty wykorzystywane są przy operacjach medycznych czy misjach kosmicznych. Jednak w przyszłości pod znakiem 6G czeka nas prawdziwy rozkwit tych technologii. Coraz częściej roboty będą towarzyszyły człowiekowi zarówno przy wykonywaniu pracy, jak i w życiu codziennym. Ma to niebagatelne znaczenie zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych czy starszych. Asystent robot wspomagany szybką transmisją danych będzie mógł doskonale komunikować się z otoczeniem i wpierać je swoją pracą. W dziedzinie medycyny, obecność zdalnych systemów diagnostycznych, będzie ogromną pomocą dla osób o słabym dostępie do służby zdrowia. Ponadto monitorowanie w czasie rzeczywistym różnych parametrów życiowych pomoże zapobiegać wielu problemom zdrowotnym. Jak wiele nowych technologii i ta nadchodząca zmiana może wywoływać różne emocje. Wizja przyszłości z technologią 6G z całą pewnością napawa nadzieją na bardziej bezpieczne życie z wieloma udogodnieniami. Specjaliści opracowują także ekologiczne rozwiązania, które pomogą wymieniać informacje przy prawie zerowym zużyciu energii (inteligentne panele Reconfigurable Intelligent Surfaces (RIS) oraz Zero-Energy Devices. Wszystko w swoim czasie, a najważniejszy jest balans pomiędzy technologią i prawdziwym życiem.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę: https://www.orange.pl/poradnik-dla-firm/siec-i-transmisja/siec-6g-czyli-co-nas-czeka-za-10-lat/.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułStudia online – podróżuj i ucz się jednocześnie Następny artykuł ›SMS od oszustów – uważaj na podejrzane wiadomości

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się