Portal bezpiecznego e-biznesu

Haker nie zna granic

 Haker nie zna granic

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Skrzynka mailowa - dlaczego jest to miejsce najbardziej interesujące hakera? Dlaczego warto dokładnie sprawdzać adres mailowy nadawcy, którego dobrze znamy? Czy warto przed wykonaniem przelewu upewnić się, czy konto, aby na pewno jest zmienione?

Haker nie zna granic

Jesteśmy tylko ludźmi, co sprawia, że są momenty, w którym o oszustwie zdarza się powiedzieć, niejako z uznaniem, że był przysłowiowym złotym strzałem. Mam tu na myśli spełnienie się wszystkich zaplanowanych uprzednio warunków, jakie założył sobie haker.

W pewnej prężnej firmie produkcyjnej o zasięgu międzynarodowym, w której panuje korporacyjny ład i każdy za coś konkretnego odpowiada, tak dobrze wszystko funkcjonowało na poziomie zarządzania ryzykiem, że aż musiało się coś zepsuć. Jak to w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, jest prezes Zarządu – zresztą bardzo poważny i kompetentny człowiek, cieszący się szacunkiem, członkowie Zarządu, prokurent oraz personel pomocniczy w postaci wykwalifikowanej kadry menadżerskiej. Opinia o firmie, której nazwy z oczywistych względów nie mogę podać, jest wyłącznie dobra.

W ostatnim czasie doszło tam jednak do niespodziewanego incydentu, chociaż nie wiem, czy kilkaset tysięcy złotych można takim nazwać. Do rzeczy. Spółka wykonała przelew w tej mniej więcej kwocie drogą elektroniczną, będąc przekonana, że realizuje kolejny etap umowy ze swoim zagranicznym kontrahentem. Z tych też względów czujność została uśpiona i niczego złego nie podejrzewano.

Kiedy nastąpił moment zwrotny? Niestety po kilku dniach od wykonania przelewu i to zdecydowanie więcej niż dwóch. Czyli w momencie, w którym nie dało odwrócić się biegu tej płatności.

Jeden z dyrektorów standardowo rozpoczął dzień od obsługi poczty mailowej i zdziwił go fakt, że firma partnerska dopytuje się o wskazanie przybliżonego terminu wykonania przelewu. O co im chodzi? Przecież pieniądze dawno wyszły! Pomyślał. Jednocześnie przekazał drugiej stronie potwierdzenie wpłaty. Odpowiedź zwrotka poruszyła kierownictwo spółki, kontrahent stanowczo zaprzeczył, aby numer konta bankowego do niego należał, rachunku nie zmieniał i obowiązuje taki sam jak ten z poprzednich przelewów.

W takiej sytuacji w trybie wręcz alarmowym zebrała się grupa decydentów na czele z informatykiem, żeby prześledzić losy korespondencji poprzedzającej wykonanie przelewu. Co stwierdzili? Otóż okazało się, że mail ich partnera handlowego jest jakby ten sam, przy czym słowo jakby ma fundamentalne znaczenie i jest kluczem do następnych rozważań. Analizowany mail jest troszeczkę dłuższy od oryginalnego, różni się zaledwie jednym słowem i to na samym końcu przed znakiem specjalnym @, za którą jest (...)gmail.com, czyli coś, czego wczesniej nie było. Skoro wcześniej tych dodatków nie było, a teraz już są, panowie nabrali pewności, że padli ofiarą oszustwa i to na całkiem sporą sumę.

Co dalej? Do banku nie było sensu już wydzwaniać, bo minął niezbędny czas na wstrzymanie przelewu, numer rachunku jest zagraniczny, a oszust użył poczty gmail. To wszystko oznacza spore kłopoty, bo z kim teraz rozmawiać i gdzie szukać pomocy? Pierwsza podstawowa sprawa, należy powiadomić Policję. Chociaż i tu decydenci mieli zagwozdkę, czy nie lepiej najpierw Prokuraturę, zatem co wybrać — organy ścigania, czy wymiaru sprawiedliwości. Ja takich wątpliwości nie mam żadnych. Otóż kto prowadzi lepszą, czy gorszą, ale zawsze współpracę międzynarodową? Zdecydowanie Policja, po to ma w swoich strukturach komórki organizacyjne bezpośrednio odpowiedzialne za międzynarodową wymianę informacji i to już na szczeblu komend wojewódzkich. Komenda Główna Policji posiada również za granicą swoich oficerów łącznikowych, którzy bezpośrednio podejmują działania we współpracy z lokalną policją na rzecz wyjaśnienia danej sprawy, co znacząco przyspiesza wszelkie formalności. Prokuratura aż takimi możliwościami nie dysponuje, a charakter współpracy międzynarodowej jest w znacznym stopniu sformalizowany, co wydłuża czas oczekiwania na żądane informacje.

W takiej sprawie oszuści wykorzystali szereg informacji, których zdobycie, jak sądzę, nie nastręczało trudności. Jeżeli nie dokonali elektronicznego przełamania zabezpieczeń w celu zapoznania się z korespondencją mailową, to pozyskali je na skutek wyniesienia poza firmę przez pracownika. Nie ma wątpliwości, że sprawcy musieli poznać cykl rozliczeniowy swojego kontrahenta z Polski, szatę graficzną faktury, adresy mailowe obu podmiotów, a następnie przystąpić do działania. Przyjdzie jednak odpowiedni czas, żeby dokończyć opis tej historii. Na razie, jest to zbyt świeży temat, a sprawa ma swój bieg.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułWyłudził 25 tysięcy złotych podając się za funkcjonariusza CBŚ! Następny artykuł ›Paczkomaty pod kościołami? Nowa ofensywa InPostu

Newsletter

Legalniewsieci.pl © 2021. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się