Portal bezpiecznego e-biznesu

Wyłudził 25 tysięcy złotych podając się za funkcjonariusza CBŚ!

 Wyłudził 25 tysięcy złotych podając się za funkcjonariusza CBŚ!

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Po raz kolejny przestępcy wyłudzili pieniądze, podszywając się pod policjanta. Tym razem chodzi o przypadek 26-letniego Wrocławianina, który przedstawił się swojej ofierze jako funkcjonariusz Centralnego Biura Śledczego.

Wyłudził 25 tysięcy złotych podając się za funkcjonariusza CBŚ!

Oszust znalazł się w posiadaniu pieniędzy w kwocie 25 tysięcy złotych, które otrzymał na swój rachunek bankowy od 84-letniego mężczyzny. Ten zgłosił sprawę na kielecki komisariat policji 22 lutego 2019 roku. Poinformował wówczas służby o tym, że najprawdopodobniej padł ofiarą przestępstwa. Otrzymał telefon od osoby podającej się za policjanta CBŚ, że właśnie trwa akcja policyjna mająca na celu rozpracowanie grupy hakerów. Jeżeli błyskawicznie nie przeleje pieniędzy na bezpieczne (zdaniem rozmówcy) konto należące do policji, jego oszczędności zostaną przejęte przez cyberprzestępców. Mając na uwadze możliwe trudności w obsłudze systemu bankowości elektronicznej przez seniora, przestępca zalecił mu dokonanie przelewu w formie przekazu pocztowego. Staruszek pod presją czasu dał się nabrać oszustowi i zrealizował jego polecenie. Po chwili namysłu uświadomił sobie, że najprawdopodobniej padł ofiarą działania przestępczego. Powiadomił o incydencie Komendę Miejskiej Policji w Kielcach. Sprawa została powierzona pracownikom Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu oraz policjantom wydziału kryminalnego.

Policjanci szybko zidentyfikowali miejsce wypłaty pieniędzy przez oszusta – dokonał od transakcji na terenie Wrocławia. Podejrzanym okazał się 26-letni mężczyzna. Został on przesłuchany i na podstawie wyroku sądowego tymczasowo zatrzymany na 3 miesiące. Postawiono mu zarzut oszustwa z premedytacją. Pracujący dla komendy w Kielcach funkcjonariusze śledczy z Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu ustalili, że ofiarami przestępcy mogło być znacznie więcej osób niż 84-latek. Istnieją również przypuszczenia, że działania miały charakter zorganizowany i w sprawę były zaangażowane także inne osoby niż 26-letni mieszkaniec z województwa dolnośląskiego. Realne są kolejne zatrzymania.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułCzy można naruszyć dobra osobiste internauty posługującego się pseudonimem? Następny artykuł ›Mikołajkowe zakupy: okazja czyni złodzieja

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się