Portal bezpiecznego e-biznesu

Google zapłaci 4,1 mld euro kary!

 Google zapłaci 4,1 mld euro kary!

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Trybunał Sprawiedliwości UE utrzymał nałożoną na firmę Alphabet (właściciela Google) grzywnę w wysokości 4,125 mld euro za złamanie zasad konkurencji.

Google zapłaci 4,1 mld euro kary!

Grzywna na Alphabet wynika z naruszenia przepisów antymonopolowych Unii Europejskiej – decyzję o nałożeniu grzywny podjęła Komisja Europejska. Od decyzji odwołał się właściciel Google właśnie do sądu UE. TSUE utrzymał w mocy nałażoną na firmę grzywnę jednocześnie dokonał kosmetycznej zmiany polegającej na zmniejszeniu kary grzywny wynikającej z zaskarżonej decyzji tj. 4,34 mld euro do 4,125 mld euro.

Pomimo zmniejszenia wysokość kary jest to nadal rekordowa w przypadku naruszenia przepisów antymonopolowych. Łącznie w ostatnich latach europejski organ antymonopolowy nałożył 8,25 mld euro kary na Google'a w trzech dochodzeniach – podała Agencja Reutersa.

Sąd w dużej mierze potwierdza decyzję Komisji Europejskiej, że Google nałożył niezgodne z prawem ograniczenia na producentów urządzeń mobilnych z Androidem i operatorów sieci komórkowych w celu konsolidacji dominującej pozycji swojej wyszukiwarki – wyjaśnił sąd w uzasadnieniu wyroku.

Dla Google jest to druga przegrana sprawa sądowa. W ubiegłym roku na amerykańskiego giganta nałożona została grzywna w wysokości 2,42 mld euro w pierwszej z trzech spraw dotyczących naruszenia przepisów antymonopolowych.

Google oczywiście zabrało głos w sprawie i za pośrednictwem swojego rzecznika, wydało oświadczenie:

Jesteśmy rozczarowani, że sąd nie unieważnił decyzji w całości. Android stworzył większy wybór dla wszystkich i wspiera tysiące odnoszących sukcesy firm w Europie i na całym świecie.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułProblemy Chomikuj.pl i nie tylko... Następny artykuł ›Wzmożona aktywność oszustów! Uważaj na swoje dane

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2023. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się