Portal bezpiecznego e-biznesu

Google i Facebook pod lupą amerykańskich prokuratorów

 Google i Facebook pod lupą amerykańskich prokuratorów

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Prokuratorzy generalni w USA badają Google’a i Facebooka pod kątem działań monopolistycznych.

Google i Facebook pod lupą amerykańskich prokuratorów

W USA rozpoczęło się dochodzenie antymonopolowe wobec firmy Google. Sprawę giganta bada 48 prokuratorów generalnych reprezentujących 48 amerykańskich stanów, a także Dystrykt Kolumbii oraz Portoryko. Względem Facebooka prowadzone jest odrębne postępowanie, w które zaangażowanych jest 8 prokuratorów.

Sprawę przeciwko Google prowadzi związany z Partią Republikańską prokurator generalny stanu Teksas Ken Paxton. Jak wyjaśnił, przedmiotem dochodzenia względem firmy wchodzącej w skład holdingu Alphabet jest „nadrzędna kontrola nad rynkami reklamy internetowej i wyszukiwania w internecie, które mogły powodować zachowania szkodzące konkurencji i konsumentom".

Uczestniczące w postępowaniu stany (wszystkie oprócz Kalifornii i Alabamy) wezwały koncern z Mountain View, by przedłożył im dokumenty dotyczące działalności w branży reklamowej. Obecni w Waszyngtonie stanowi prokuratorzy generalni podkreślali, że śledztwo ma charakter wstępny i może z czasem objąć m.in. kwestie prywatności danych.

Z kolei w sprawie przeciwko Facebookowi działa ośmioro stanowych prokuratorów generalnych (w tym reprezentant DC) pod przewodnictwem przedstawicielki Nowego Jorku Letitii James (związanej z Demokratami). Na razie nie jest wiadome, czy planuje się rozszerzenie postępowań również na inne firmy. Według wcześniejszych doniesień dziennika „The Wall Street Journal” śledztwo ws. koncernu Marka Zuckerberga ma się koncentrować na jego kontroli nad danymi osobowymi użytkowników oraz odpowiedzialności firmy za zachowania zagrażające ochronie prywatności i konkurencyjności na rynku.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułPowstaną sądy ds. ochrony własności intelektualnej Następny artykuł ›Uwaga na SMS o długu skarbowym - to kolejne oszustwo!

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się