Portal bezpiecznego e-biznesu

Godzina na usunięcie z sieci treści terrorystycznych

 Godzina na usunięcie z sieci treści terrorystycznych

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Parlament Europejski przegłosował projekt nowych przepisów w sprawie walki z terroryzmem w sieci. Treści terrorystyczne powinny być usuwane przez firmy internetowe w ciągu jednej godziny, pod groźbą kar sięgających 4 proc. ich rocznych obrotów.

Godzina na usunięcie z sieci treści terrorystycznych

Projekt nowych przepisów dotyczących usuwania treści ekstremistycznych i terrorystycznych z sieci został stworzony w odpowiedzi m.in. na wydarzenia z połowy marca br., kiedy to zamachowiec zastrzelił w Christchurch w Nowej Zelandii 50 osób, a przebieg strzelaniny transmitował w mediach społecznościowych. Serwisy takie jak Facebook i YouTube zostały wówczas poddane krytyce za to, że zbyt późno zareagowały i usunęły drastyczne filmy ze swoich zasobów.

Na początku kwietnia br. Australia jako pierwszy kraj na świecie przegłosowała przepisy przewidujące kary dla mediów społecznościowych za opieszałość w walce z ekstremistycznymi treściami. Przewidują one karę nawet 3 lat więzienia dla za zbytnią zwłokę w usuwaniu takich materiałów.

Przyjęty przez posłów PE projekt przewiduje, że serwisy społecznościowe działające na obszarze wspólnoty będą miały obowiązek usunięcia konkretnych treści o charakterze ekstremistycznym czy terrorystycznym w ciągu godziny od momentu otrzymania wniosku w tej sprawie od uprawnionych instytucji działających w danym kraju unijnym. Przepisy mają dotyczyć nie tylko treści o tak dosłownym charakterze ekstremistycznym jak w przypadku zamachu w Christchurch, ale także wszelkich materiałów tekstowych, filmowych bądź nagrań audio zawierających np. wskazówki i porady na temat wykorzystania materiałów wybuchowych czy broni palnej w celach terrorystycznych. Zgodnie z projektem serwis społecznościowy, który nie usunie zgłoszonych treści w ciągu 60 minut będzie musiał liczyć się z karą finansową w wysokości do 4 proc. jego rocznych obrotów.

Za skierowaniem go do dalszych prac opowiedziało się 308 europosłów, 204 było przeciw, a 70 wstrzymało się od głosu. Projekt ma zostać przekazany do dalszych prac, a według planu europarlament kolejnej kadencji zajmie się negocjacjami na jego temat z Komisją Europejską. Na razie nie jest znany żaden przybliżony termin wprowadzenia w życie nowych przepisów.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułMieszkanka Wschowa posługiwała się podrobionymi znakami towarowymi Następny artykuł ›Informowanie o cenie – plusy i minusy nowych przepisów

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się