Facebook z premedytacją udostępniał wrażliwe dane użytkowników partnerom biznesowym

06 grudnia 2018, 13:11 , autor: Gabriel Gatner - legalniewsieci.pl

Serwis społecznościowy Facebook w bezprawny sposób posługiwał się poufnymi informacjami na temat zarejestrowanych użytkowników oraz ich znajomych. Informację taką podał brytyjski parlament.
Facebook z premedytacją udostępniał wrażliwe dane użytkowników partnerom biznesowym

Mark Zuckerberg stanowczo zaprzecza wystąpieniu takiej sytuacji. Twierdzi, że wnioski zostały wyrwane z kontekstu.

W jaki sposób doszło do wykrycia problemu?

Parlament brytyjski uzyskał dostęp do korespondencji pracowników portalu oraz jego wewnętrznej dokumentacji. Było to możliwe dzięki współpracy z przedsiębiorstwem Six4Three, byłym partnerem biznesowym Facebooka, z którym firma weszła w konflikt zakończony rozprawą sądową. Dokumenty wskazują, że Facebook nie tylko udostępniał wrażliwe dane swoim stałym kontrahentom, lecz także rozważał możliwość ich odsprzedaży innym firmom, w tym reklamodawcom. Taka szokująca informacja ukazała się w Internecie, co parlament brytyjski uzasadnia koniecznością ochrony interesu publicznego.

Z treści dokumentacji wynika, że informacje o użytkownikach serwisu trafiały do firm umieszczonych na tzw. „białej liście”. Znajdowały się na niej m.in. tak znane przedsiębiorstwa jak Netflix, Airbnb czy Lyft. Poza tym pracownicy Facebooka monitorowali działania podejmowane przez osoby korzystające z aplikacji mobilnych. W korespondencji mailowej dotyczącej odsprzedaży danych osobowych brał udział m.in. szef portalu Mark Zuckerberg.

Co na to przedstawiciele Facebooka?

Przedstawiciele największego portalu społecznościowego na świecie odnieśli się do oskarżeń parlamentu brytyjskiego. Jednoznacznie zaprzeczyli informacji o tym, że handlowali poufnymi danymi osobowymi swoich użytkowników. Stwierdzili, że przedstawiona dokumentacja nie oddaje rzeczywistej sytuacji. W ich opinii została ona wyrwana z kontekstu i nie może być wiarygodnym dowodem na prowadzenie przez Facebook niezgodnej z prawem polityki w zakresie ochrony danych wrażliwych. Do sprawy odniósł się sam Mark Zuckerberg, który oświadczył, że zarządzana przez niego firma w ostatnim czasie podjęła istotne działania w celu zapewnienia użytkownikom bezpieczeństwa udostępnianych przez nich danych. Jednocześnie podkreślił, że Facebook jest gotów wyjaśnić wszelkie wątpliwości związane z funkcjonowaniem portalu.Czytaj również

Komentarze

Legalniewsieci.pl © 2018

Realizacja strony weboski

e-Gazela Biznesu

Trwa generowanie dokumentu...

REKLAMA

zamknij okno