Portal bezpiecznego e-biznesu

Facebook odmówił przyjęcia pozwu w języku polskim

 Facebook odmówił przyjęcia pozwu w języku polskim

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Odpowiedzialny za działania w Europie Facebook Ireland Limited odmówił przyjęcia pozwu wystosowanego przez Społeczną Inicjatywę Narkopolityki (SIN). Firma tłumaczy się nieznajomością języka polskiego.

Facebook odmówił przyjęcia pozwu w języku polskim

O sprawie SIN vs Facebook pisaliśmy ponad miesiąc temu. Portal zablokował w roku 2018 i 2019 stronę i grupę SIN oraz konto na Instagramie, przypisując im edukację narkotykową. SIN w maju br. złożyła w tej sprawie pozew o ochronę dóbr osobistych, argumentując m.in., że Facebook ogranicza wolność słowa organizacji i możliwość komunikowania z odbiorcami. W ubiegłym miesiącu Sąd Okręgowy w Warszawie do czasu rozstrzygnięcia sprawy zakazał Facebookowi usuwania stron, kont i grup prowadzonych przez SIN. Sąd uznał także, że jest organem właściwym do rozpoznania tej sprawy w Polsce na podstawie polskiego prawa.

Facebook Ireland Limited odmówił jednak przyjęcia pozwu napisanego po polsku, ponieważ - jak twierdzi – tym językiem nie posługuje się nikt zatrudniony w dziale procesowym firmy. Wojciech Klicki z fundacji Panoptykon, która wspiera SIN w postępowaniu sądowym, twierdzi, że to gra na czas, gdyż przepisy unijne nie mówią, że to akurat w dziale procesowym musi być prawnik, który zna konkretny język. Jako przykład podaje niemieckie sądy, które uznały, że Facebook i Twitter mogą być pozywane po niemiecku. Podkreśla, że teza o nieposługiwaniu się językiem polskim jest nie do obrony, zwłaszcza że Facebook udostępnia regulaminy swoich serwisów po polsku.

Po odmowie przyjęcia pozwu Sąd Okręgowy w Warszawie zobowiązał SIN do wpłaty zaliczki w wysokości 1,9 tys. zł na poczet tłumaczenia pozwu. Klicki poinformował „Presserwis”, że SIN zwróciła się do sądu z pismem, w którym kwestionuje stanowisko Facebooka i prosi o zwolnienie z obowiązku zapłaty za tłumaczenie pozwu. Jeżeli sąd stwierdzi, że odmowa była zasadna, to zaliczka będzie musiała być wpłacona. Jeżeli się okaże, że nie, pozew zostanie przesłany jeszcze raz i wtedy Facebook nie będzie mógł zasłonić się procedurami, które mają na celu tylko przeczekanie przeciwnika.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułUwaga na oszustwa na 500 plus Następny artykuł ›Jak oszuści chcą nas wrobić w …fałszywe sklepy

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się