Portal bezpiecznego e-biznesu

Uwaga na oszustwa na 500 plus

 Uwaga na oszustwa na 500 plus

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej apeluje o ostrożność przy składaniu wniosków 500 plus. Cyberprzestępcy mogą wykorzystywać różne sposoby na wyłudzanie danych osobowych i pieniędzy.

Uwaga na oszustwa na 500 plus

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej postanowiło ostrzec za pośrednictwem swojego konta na Twitterze rodziców składających wnioski o przyznanie dopłat w ramach programu Rodzina 500 plus. Resort przypomina także najważniejsze warunki składania takich wniosków przez Internet.

Przede wszystkim, wypełnienie wniosku przez Internet oraz jego złożenie w formie elektronicznej jest w każdym przypadku nieodpłatne. Nie należy zatem wpłacać żadnych środków na żadne podane konta czy przekazywać pieniędzy w inny sposób. Podczas składania wniosku wszystkie niezbędne dane zawarte są już w internetowym formularzu wysyłanym do odpowiedniej instytucji. Oznacza to, iż wszelkie informacje wskazujące na konieczność dodatkowego przesłania danych w formie SMS-a albo e-maila stanowią próbę wyłudzenia.

Wniosek o wypłatę w ramach programu rządowego Rodzina 500+ można składać wyłącznie za pomocą trzech kanałów. Mowa tutaj o platformach Emp@tia, PUE ZUS oraz za pośrednictwem bankowości elektronicznej swojego banku. Aby upewnić się, że osobie składającej wniosek nie grozi atak cyberprzestępców warto również sprawdzić rodzaj połączenia internetowego. Powinno ono być szyfrowane, czyli bezpieczne. Rozpoznać je można po ikonie zielonej zamkniętej kłódki w polu adresowym po lewej stronie.

Cyberprzestępcy właśnie teraz rozpoczęli swój proceder, gdyż od 1 lipca obowiązuje rozszerzona wersja programu Rodzina 500 plus. Oznacza to, iż wielu rodziców dzieci do 18. roku życia rozpoczęło składanie wniosków – wcześniej nie wszyscy Polacy posiadający dzieci mieli prawo do dopłat. Zmianie uległo bowiem ograniczenie dochodowe w kontekście danej rodziny. Oznacza to, że pół tysiąca złotych każdego miesiąca może otrzymać każdy, kto posiada dziecko, bez znaczenia jakiej wysokości dochody osiąga jego rodzina. Z początkiem lipca zmianie uległa ponadto forma składania wniosków.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułZalecamy ostrożność podczas zakupów w sklepie: mediartvagd.in.net Następny artykuł ›Jak oszuści chcą nas wrobić w …fałszywe sklepy

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się