Portal bezpiecznego e-biznesu

Facebook nie otrzyma dostępu do danych osobowych użytkowników WhatsApp

 Facebook nie otrzyma dostępu do danych osobowych użytkowników WhatsApp

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Niemiecki odpowiednik urzędu ochrony danych osobowych zdecydował o trzymiesięcznym zakazie przetwarzania danych osobowych użytkowników komunikatora WhatsApp przez Facebooka. Urząd ten poinformował, iż powodem decyzji był nowy regulamin korzystania z aplikacji Whatsapp, który w odczuciu urzędu, narusza europejskie przepisy ochrony danych osobowych.

Facebook nie otrzyma dostępu do danych osobowych użytkowników WhatsApp

Zakaz ma chronić prawa i wolności wielu milionów użytkowników, którzy akceptują warunki użytkowania w całych Niemczech - poinformował Johannes Caspar, szef urzędu ochrony danych osobowych w Hamburgu, cytowany przez dziennik "Financial Times".

Niemcy uznali, iż postanowienia regulujące przekazywanie danych osobowych Facebookowi (właścicielowi Whatsappa), są “rozproszone na różnych poziomach polityki prywatności, są niejasne i trudne do rozróżnienia w wersji europejskiej i międzynarodowej”.

Treść jest myląca i wykazuje znacznie sprzeczności - wyjaśnił Johannes Caspar.

Ponadto prezes niemieckiego odpowiednika UODO stwierdził również, iż zdaniem tego organu, wyrażenie zgody na nowy regulamin aplikacji nie jest dobrowolne, a to dlatego, iż użytkownicy stracą większość najważniejszych funkcjonalności komunikatora WhatsApp, w przypadku niezaakceptowania treści nowych warunków korzystania.

Czy na podobne działania zdecyduje się polski UODO oraz inne organy ochrony danych osobowych w Unii Europejskiej? Istnieje duże prawdopodobieństwo zainteresowania unijnych regulatorów tym problemem.


Komentarze

‹ Poprzedni artykułOszuści podrabiają zaświadczenia o szczepieniu na COVID-19 publikowane w sieci Następny artykuł ›Euro 2020 to świetna okazja dla cyberprzestępców

Newsletter

Legalniewsieci.pl © 2021. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się