Portal bezpiecznego e-biznesu

Facebook czerpał zyski oszukując dzieci grające w popularne gry

 Facebook czerpał zyski oszukując dzieci grające w popularne gry

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Facebook z premedytacją oszukiwał małoletnich użytkowników popularnych gier na swojej platformie. Osiągał zyski dzięki wysokim opłatom, które dzieci ponosiły w nieświadomy sposób.

Facebook czerpał zyski oszukując dzieci grające w popularne gry

O sprawie poinformował portal Reveal. Właściciele Facebooka nakłaniali małoletnich do wnoszenia mikropłatności, stosując w tym celu przemyślaną - lecz nieetyczną - strategię działania. Wnioski takie płyną z dokumentów, do których zdołali dotrzeć pracownicy serwisu Reveal – treści korespondencji, biznesowych notatek i firmowych rozporządzeń. Rodzice oszukanych dzieci domagają się rekompensaty.

Jaką strategię działania realizował Facebook?

Włodarze Facebooka stworzyli specjalną strategię działania dla deweloperów gier. Wytyczne zostały przez nich nazwane „przyjaznym oszustwem” (friendly fraud). Polegały one na wyświetlaniu komunikatów, które nakłaniały młodych ludzi do dokonywania mikropłatności. Co istotne, transakcje mogły być przeprowadzanie bez jakiegokolwiek potwierdzania – np. w formie pzepisania numeru karty płatniczej czy kodu SMS. Największe straty ponieśli rodzice dzieci grających w takie gry jak Ninja Saga, Angry Birds czy PetVille.

Facebook realizując tak nieetyczny plan działania, kierował się chęcią zysków. Wystarczy zaznaczyć, że jeden z nastoletnich użytkowników w okresie 14 dni dokonał mikropłatności na kwotę 6,5 tysiąca dolarów. Nieautoryzowane transakcje były w wielu przypadkach dokonywane przez dzieci w wieku około 5 lat. W sumie przez 3 miesiące zyski dla Facebooka osiągnęły 3,6 miliona dolarów. Pomimo sprzeciwu niektórych pracowników oraz twórców gier, włodarze serwisu w żaden sposób nie ograniczali wpływów i nie godzili się na zwroty żądane przez rodziców młodocianych graczy. W sprawę zaangażowała się Organizacja Etyki Biznesu oraz operatorzy kart płatniczych. Facebook ignorował jednak ich ostrzeżenia.

Pozew zbiorowy przeciwko Facebookowi

Oskarżenie do sądu przeciwko serwisowi Facebook wnieśli rodzice 12-letniego gracza Glynnisa Bohannona. Przyjęło ono formę pozwu zbiorowego, do którego dołączyło się wielu poszkodowanych rodziców innych małoletnich użytkowników. Postawiono zarzut świadomego nakłaniania nieletnich do realizowania mikropłatności. Firma Zuckerberga zgodziła się na ugodowe rozwiązanie, uruchamiając mechanizm zwrotów należności. Wreszcie po czasie o sprawie dowiedziała się opinia publiczna, co może po raz kolejny osłabić wizerunek Facebooka.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułDo 10 lat pozbawienia wolności za transakcję elektroniczną bez zgody uprawnionego Następny artykuł ›Krajowy System e-Faktur (KSeF) w Polsce – rewolucja w fakturowaniu

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się