Portal bezpiecznego e-biznesu

E-commerce: produkty używane coraz popularniejsze

 E-commerce: produkty używane coraz popularniejsze

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Serwis OLX opublikował informacje na temat umów zawieranych za pośrednictwem ich portalu. Okazuje się, że rynek wtórny, czyli produkty używane, zyskują coraz większą popularność. Co jest powodem takiego stanu rzeczy?

E-commerce: produkty używane coraz popularniejsze

Około 2/3 ogłoszeń zamieszczanych za pośrednictwem OLX dotyczy towarów z tzw. drugiej ręki. Jak się okazuje, produkty używane stanowią coraz częściej przedmiot zainteresowania klientów. Z badania OLX wynika, że są to przede wszystkim przedstawiciele młodego pokolenia, dla których produkty używane stanowią dobrą alternatywę. Głównym powodem zwrócenia się w stronę artykułów używanych ma być niższa cena oraz…ekologia. Spadek siły nabywczej pieniądza sprawia, że nowe artykuły (w przypadku technologii – nawet te nie najnowsze) utrzymują swoje ceny lub nawet drożeją.

„O tym, że w ramach re-commerce kupujemy coraz więcej, świadczyć może rosnąca wartość przedmiotów sprzedawanych za pośrednictwem usługi Przesyłki OLX. Kupujemy coraz więcej coraz droższych przedmiotów. Na przestrzeni 3 lat średnia wartość transakcji z Przesyłką OLX wzrosła o ponad 50%. To pokazuje potencjał i skalę rozwoju re-commerce w obliczu poszukiwania tańszych ofert i zwiększonej presji na domowe budżety. Z naszych danych wynika, że 2/3 ogłoszeń zamieszczonych w serwisie w kategoriach dóbr użytkowych dotyczy przedmiotów z drugiej ręki. Trzeba przy tym podkreślić, że re-commerce nie musi oznaczać spadku jakości” - mówi Konrad Grygo, analityk biznesowy serwisu OLX.

Warto zauważyć, że wybierając tego typu oferty ponosimy nieco większe ryzyko, niż w przypadku zakupów u przedsiębiorcy prowadzącego e-sklep. Dzieje się tak z powodu różnic w pozycji kupującego, zależnej od sprzedawcy, z którym zawiera on umowę. Jeżeli kupujemy od przedsiębiorcy, to nasze uprawnienia z tytułu niezgodności produktu z umową są znacznie szersze niż w przypadku zakupu od osoby fizycznej (nieprowadzącej działalności gospodarczej). Jak widać, wielu użytkowników godzi się na takie ryzyko za sprawą przedstawionych wyżej korzyści. Możliwe jest również, że nie wszyscy zdają sobie sprawę z uprawnień, które wynikają z ustawy o prawach konsumenta.

Źródło zdjęcia: Image by Freepik

Komentarze

‹ Poprzedni artykułJak rozpoznać oszustwo w sieci? Następny artykuł ›Nowy obowiązek właścicieli e-sklepów. Czy dotyczy również ciebie?

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się