Portal bezpiecznego e-biznesu

Czy VPN jest legalny? W jakich krajach należy go unikać?

 Czy VPN jest legalny? W jakich krajach należy go unikać?

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

VPN ukrywa adres IP użytkownika i szyfruje jego ruch internetowy, co zapewnia większą prywatność i bezpieczeństwo w sieci. VPN jest legalny w większości krajów, choć niektóre mocno ograniczają lub nawet banują jego użycie.

Czy VPN jest legalny? W jakich krajach należy go unikać?

Czy VPN jest w Polsce legalny?

Tak, VPN jest legalny w Polsce i większości krajów na całym świecie, w tym w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i większości krajów europejskich. Korzystanie z sieci VPN w kraju, który tego zabrania, może być karane grzywną lub nawet pozbawieniem wolności.

Sieci VPN są z reguły zabraniane w krajach, których rządy inwigilują obywateli lub narzucają internetową cenzurę. VPN pomaga obywatelom ją ominąć, a także zachować prywatność czy anonimowość, dlatego nie są mile widziane w reżimowych państwach.

Niektóre rządy ograniczają użycie usług VPN, twierdząc, że są one wykorzystywane głównie do nielegalnych działań. Należy pamiętać, że VPN nie jest przeznaczony do tego typu aktywności, a przestępstwo pozostaje przestępstwem, niezależnie od użytych narzędzi.

Kiedy można legalnie korzystać z sieci VPN?

VPN chroni internetową prywatność użytkowników oraz uniemożliwiają przestępcom i cyberterrorystom dostęp do osobistych danych. Korzystając z usługi VPN, można surfować w sieci prywatnie i bezpiecznie, nawet w publicznym Wi-Fi.

Sieci VPN dbają także o wolność słowa i pomagają uniknąć cenzury w opresyjnych krajach. VPN tworzy zaszyfrowany tunel dla danych użytkownika i ukrywa jego adres IP, co chroni jego aktywność online przed skryptami śledzącymi i sprawia, że obchodzenie się z wrażliwymi danymi jest mniej niebezpieczne. Użytkownik może wyszukiwać poufne informacje i swobodnie je przekazywać.

W jakich krajach VPN jest nielegalny?

Niestety, VPN nie jest legalny we wszystkich krajach, choć znaczna większość państw zezwala na jego użycie. Oto lista krajów, w których korzystanie z VPN jest prawnie ograniczone:

Chiny – Cenzura Internetu w Chińskiej Republice Ludowej to zbiór różnych blokad i filtrów internetowych, które kontrolują ruch internetowy dzięki współpracy rządu z lokalnymi dostawcami usług internetowych, firmami i organizacjami pozarządowymi. Każdy dostawca VPN w Chinach musi spełniać przepisy rządowe, a to oznacza np. cenzurę czy wymóg prowadzenia przez dostawcę dzienników aktywności.

Białoruś – od 2015 roku sieci VPN i sieć Tor są w Białorusi nielegalne. Rząd Białorusi próbuje utrzymać kontrolę nad wewnętrznym ruchem internetowym, aby uniknąć rozprzestrzeniania potencjalnie antyrządowych informacji.

Egipt – próby uzyskania dostępu do zablokowanych stron internetowych przy użyciu sieci VPN są karane grzywną lub karą pozbawienia wolności. Choć sieci VPN same w sobie nie są w Egipcie nielegalne, należy z nich korzystać ostrożnie. Zaleca się korzystanie z podwójnego szyfrowania VPN lub serwerów maskowanych.

Indie – w 2022 roku indyjski rząd nakazał dostawcom VPN gromadzenie i przechowywanie danych użytkowników. Dostawcy, na wniosek władz państwa, musieliby udostępnić te dane. Dostawcom VPN, którzy nie przestrzegają tych zasad, grożą kary więzienia. Sieci VPN nie są jeszcze w Indiach nielegalne, jednak nowe przepisy znacząco wpływają na utrzymanie wysokiej jakości usługi VPN z serwerami w tym kraju.

Irak – Cenzura jest w Iraku tematem tabu, więc trudno znaleźć aktualne informacje na temat korzystania z VPN.

Korea Północna – jako jeden z najbardziej represyjnych krajów na świecie posiada surowe przepisy dotyczące internetu oraz sieci VPN. Rząd zabrania korzystania z VPN-ów i nieustannie monitoruje mocno ograniczony dostęp do internetu.

Oman – kraj zabrania szyfrowania komunikacji. VPN mogą być używane przez instytucje lub organizacje zatwierdzone przez Urząd Regulacji Telekomunikacji w Omanie (TRA).

Rosja – w 2017 roku Rosja zakazała działalności niezatwierdzonych dostawców VPN. Zatwierdza tylko tych, którzy zgadzają się rejestrować dane użytkowników i przekazywać je rosyjskiemu rządowi na żądanie.

Turcja – VPN w Turcji nie jest nielegalny, ale użycie go jest ograniczone. Turcja blokuje niektórych dostawców VPN.

Uganda – rząd Ugandy poinstruował dostawców usług internetowych, aby blokowali użytkowników VPN. Sieci VPN nie zostały jednak uznane w kraju za nielegalne, dlatego wielu użytkowników nadal z nich korzysta.

Wenezuela – choć sieci VPN nie są nielegalne, to rząd blokuje niektóre sieci VPN.

Zjednoczone Emiraty Arabskie – nielegalne użycie VPN lub dostęp do zakazanych przez rząd stron internetowych mogą być karane grzywną.

Jak wybrać bezpieczny VPN?

Jeśli wybierasz się do kraju z ograniczeniami sieci VPN, zachowaj szczególną ostrożność przy wyborze dostawcy usługi. Dokładnie zapoznaj się z ofertą danego VPN, z którego planujesz korzystać. Przeczytaj politykę prywatności, aby upewnić się, że dany VPN nie rejestruje danych użytkownika – dostawca nie powinien zbierać Twoich danych ani przekazywać ich stronom trzecim.

Istnieją firmy, które zajmują się weryfikacją takich praktyk i przeprowadzają niezależne audyty dotyczące rejestrowania logów/aktywności przez danych dostawców usług VPN. Marka NordVPN przeszła taki audyt już trzy razy – za każdym razem z wynikiem pokazującym, że NordVPN nie rejestruje i nie przechowuje aktywności użytkowników.

Poniższe funkcje VPN mają na celu dodanie dodatkowej warstwy bezpieczeństwa. Nie zapewniają one jednak pełnej anonimowości online, ponieważ istnieją inne sposoby śledzenia użytkownika (jak np. odcisk palca przeglądarki, pliki cookie, złośliwe oprogramowanie itp.)

● Funkcje takie jak Double VPN lub Onion over VPN kierują ruch przez drugi serwer VPN lub sieć Tor, dwukrotnie szyfrując ruch i znacznie utrudniając śledzenie użytkownika.

Serwery maskowane (ang. obfuscated servers). Serwery te ukrywają fakt korzystania z VPN, pozwalając w niektórych przypadkach ominąć ograniczenia sieci VPN.

Brak dzienników aktywności. Dostawcy usług VPN, którzy prowadzą politykę braku logów, nie przechowują żadnych informacji o aktywności użytkownika, gdy VPN korzysta z przepustowości, znaczników czasu połączenia itp. Niektórzy dostawcy nie tylko prowadzą politykę „braku logów”, ale mają dowody potwierdzające ją – zwykle w formie niezależnego audytu przeprowadzonego przez renomowaną zewnętrzną firmę, taką jak PricewaterhouseCoopers.

Brak wycieków danych. Ważne jest, aby upewnić się, że VPN nie wycieka informacji, które można wykorzystać do identyfikacji użytkownika (adres IP / DNS). Aby przetestować wycieki IP lub DNS, odwiedź IPv6-test.com i dnsleaktest.com z włączonym VPN-em.

Obsługa klienta. Całodobowe wsparcie techniczne poprzez czat jest ważne, ponieważ dostawca odpowie na wszystkie pytania, które mogą się pojawić.

Kill Switch. Funkcja wyłącznika awaryjnego blokuje dostęp do internetu, zapobiegając wyciekowi adresu IP w przypadku nagłego zerwania połączenia między użytkownikiem a serwerem VPN.

Jak korzystać z VPN zgodnie z prawem?

Zaufani dostawcy VPN – jak choćby NordVPN – opowiadają się za darmowym, otwartym i prywatnym internetem. Zatem jak używać VPN? Każdy z nas zasługuje na prawo do ochrony nielegalnego wykorzystania adresu IP czy też ochrony przed kradzieżą danych osobowych. NordVPN został stworzony z myślą o niesprzyjających warunkach, dzięki czemu pokonuje zaawansowany nadzór i cenzurę na całym świecie.

Dzięki aplikacji lub rozszerzeniu przeglądarki możesz korzystać z sieci VPN na każdym urządzeniu posiadającym dostęp do internetu. Możesz też zabezpieczyć swoje inteligentne sprzęty domowe, instalując VPN bezpośrednio na routerze.

Warto poszukać usługi, która oferuje dodatkowe funkcje bezpieczeństwa, chroniące nas np. przed trackingiem czy złośliwymi reklamami. NordVPN to jednak nie tylko sam VPN. W aplikacji możemy znaleźć funkcję ochrony przed zagrożeniami – Threat Protection. Funkcja Threat Protection zapewnia bezpieczniejsze przeglądanie poprzez blokowanie złośliwych stron internetowych, reklam i skryptów śledzących, a także wykrywa pliki zainfekowane złośliwym oprogramowaniem. Wypróbuj NordVPN z 30-dniową gwarancją zwrotu pieniędzy i przekonaj się, czy warto.

Ponadto aplikacja NordVPN oferuje tworzenie osobistej sieci prywatnej LAN, dzięki czemu możemy powrócić do czasów kafejek internetowych i grać ze znajomymi na odległość w tej samej sieci. Meshnet oferuje także bezpieczne udostępnianie plików bezpośrednio z urządzenia na urządzenie, dzięki czemu nie zostaną one przez nikogo przechwycone w trakcie transferu – cały ruch w Meshnecie jest zaszyfrowany, tak samo, jak w przypadku połączenia z serwerem VPN.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułNieoznaczone materiały reklamowe – ogromne kary od UOKIK Następny artykuł ›SMS od oszustów – uważaj na podejrzane wiadomości

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się