Portal bezpiecznego e-biznesu

Czy państwo faktycznie udostępni nasze numery PESEL?

 Czy państwo faktycznie udostępni nasze numery PESEL?

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi
W związku z nowelizacją tarczy 2.0 nastąpiła zmiana przepisów ustawy o dowodach osobistych (art. 46 tarczy 2.0). W zmienionym przepisie ustawy, chodzi o art. 68 ust. 4 pkt 2, podmiot starający się o weryfikację naszych danych w rejestrze nie musi wykazać już „interesu prawnego”, a wyłącznie „interes faktyczny”. Czy co to oznacza w praktyce?
Czy państwo faktycznie udostępni nasze numery PESEL?

Przede wszystkim warto przytoczyć art. 68 ust. 1 ustawy o dowodach osobistych:

Udostępniając dane w trybie ograniczonej teletransmisji danych, porównuje się przekazywane przez uprawniony podmiot dane z danymi zawartymi w Rejestrze Dowodów Osobistych. Udostępnienie danych w tym trybie potwierdza istnienie albo nieistnienie ważnego dowodu osobistego zawierającego określony zakres danych.

W związku z powyższym, tryb ten nie polega na płynnym przekazie żądanych informacji, ale wymaga dokonania pewnej operacji polegającej na porównaniu danych znajdujących się w posiadaniu żądającego z danymi z Rejestru. Uzyskana informacja daje wiedzę o wyniku takiego porównania. Czynność organu udostępniającego dane w trybie ograniczonej teletransmisji danych ogranicza się do potwierdzenia istnienia ważnego dowodu osobistego, który zawiera dane w kształcie zaproponowanym przez podmiot żądający informacji, albo też polega na odmowie potwierdzenia istnienia takiego ważnego dowodu osobistego.

Tym samym nikt nie udostępnia naszych danych innym podmiotom, a wyłącznie umożliwia weryfikację, czy przesłane przez podmiot dane są zgodne z tym co jest w rejestrze.

Zmiana przesłanki udostępnienia danych z interesu prawnego, na interes faktyczny

Celem zmiany, w zakresie wykazania przez podmiot, który chce porównać posiadane dane z danymi rejestrze dowodów osobistych, było przede wszystkim łatwiejsze i szybsze otrzymanie pożyczki przez internet – ta dokładnie argumentował zmianę ustawodawca.

Co ciekawe, przedsiębiorcy z branży pożyczkowej uważają, że przepisy są zbędne, ponieważ legalnie działającym firmom nie przyniosły żadnej korzyści. Już wcześniej przepisy umożliwiały im uzyskanie nr PESEL i danych z Rejestru Dowodów Osobistych. Nie korzystali jednak z tej opcji, ponieważ system działa powoli, więc bardziej opłaca się korzystać z danych biur informacji gospodarczej.

Tym samy pojawia się pytanie – po co zastąpiono interes prawny, interesem faktycznym? Na problem wynikający z tej zmiany wskazał Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar:

Zastąpienie w ustawie o dowodach osobistych przesłanki interesu prawnego niejasną i zupełnie dowolną przesłanką interesu faktycznego jest zbyt daleko posuniętą swobodą w udzielaniu podmiotom (jakimkolwiek), które taki interes faktyczny wykażą, dostępu – w sytuacji ograniczonej teletransmisji danych – do danych osobowych obywateli.

Komentarze

‹ Poprzedni artykułOszust podał się za klienta banku i ukradł 150 tys. zł Następny artykuł ›Chwila zawarcia umowy sprzedaży w sklepie internetowym

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci.
Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Legalniewsieci.pl © 2020. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się