Portal bezpiecznego e-biznesu

Czy można wziąć pożyczkę na sam PESEL lub dowód?

 Czy można wziąć pożyczkę na sam PESEL lub dowód?

Lexlab Bezpieczne regulaminy sklepów i serwisów internetowych Wycena usługi

Pożyczka na dowód, pożyczka na PESEL, pożyczka bez formalności — instytucje finansowe kuszą możliwością pożyczenia pieniędzy szybko, wygodnie, bez dodatkowych dokumentów i zaświadczeń. Czy wzięcie pożyczki na sam PESEL lub dowód osobisty rzeczywiście jest możliwe?

Czy można wziąć pożyczkę na sam PESEL lub dowód?

Czy można wziąć pożyczkę na sam PESEL?

PESEL to 11-cyfrowy ciąg liczbowy, który pozwala na identyfikację osoby, która go posiada. Jest on niezbędny do wypełnienia wniosku pożyczkowego. Wypełniając wniosek, oprócz PESEL-u będziesz musiał podać jednak również inne dane: swoje imię i nazwisko, adres czy numer dowodu osobistego. W przypadku pożyczki przez Internet w vivus.pl - musisz jeszcze potwierdzić te dane za pomocą przelewu identyfikacyjnego ze swojego konta bankowego. Sam PESEL nie wystarczy więc do zaciągnięcia zobowiązania.

Czy ktoś może wziąć pożyczkę na nasz PESEL?

Osoba, która dysponuje wyłącznie twoim numerem PESEL, nie będzie w stanie wziąć pożyczki na twoje dane. Jeśli jednak zna nie tylko twój PESEL, ale również inne informacje identyfikacyjne, może być w stanie wyrobić fałszywy dowód osobisty, a następnie posługiwać się nim celem osiągnięcia korzyści. Dysponując fałszywym dokumentem można m.in.:

  • założyć konto w banku;
  • wynająć mieszkanie celem kradzieży wyposażenia;
  • założyć jednoosobową działalność gospodarczą;
  • podpisać umowę z dostawcą Internetu;
  • wystąpić o duplikat karty SIM twojego numeru.

Czy warto zastrzec numer PESEL?

Jeśli zgubiłeś dowód osobisty, zastrzeżenie numeru PESEL ochroni cię przed kosztownymi i stresującymi konsekwencjami kradzieży tożsamości. Zdecydowanie warto więc wykonać taki ruch.

Zastrzeżenie numeru PESEL a wzięcie pożyczki lub kredytu

Jeśli zastrzeżesz numer PESEL, instytucje finansowe nie udzielą kredytu ani pożyczki nikomu, kto będzie próbował się nim posłużyć. Zastrzeżony PESEL będzie skutkował także brakiem możliwości zawarcia umowy leasingu, otwarcia rachunku w banku czy realizacji innych usług płatniczych.


Czy można wziąć pożyczkę na sam dowód?

Czym jest pożyczka na dowód? Czy skradziony dowód osobisty może posłużyć oszustowi do zaciągnięcia pożyczki.


Pożyczka na dowód — co to znaczy?

Pożyczka na dowód to potoczna nazwa pożyczki gotówkowej udzielanej bez konieczności dostarczania dokumentów potwierdzających wysokość i źródło dochodu. Aby zaciągnąć pożyczkę na dowód potrzebne ci będą jedynie dane z dowodu osobistego, login i hasło do bankowości internetowej oraz telefon komórkowy. Cały proces wnioskowania (łącznie z zawarciem umowy) odbywa się online, a pieniądze mogą znaleźć się na twoim koncie nawet w ciągu kilkunastu minut od wysłania wniosku.

Gdzie można wziąć pożyczkę na dowód?

Pożyczki na dowód oferują przede wszystkim pozabankowe instytucje finansowe. Takie produkty, choć zdecydowanie rzadziej — są także dostępne także w bankach i spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych.

Ile można wziąć “na dowód”?

W zależności od konkretnego pożyczkodawcy maksymalne kwoty pożyczek na dowód wynoszą z reguły od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Czy ktoś może wziąć pożyczkę na skradziony dowód?

Aby wzięcie pożyczki na skradziony dowód zakończyło się sukcesem, oszust musi dysponować nie tylko dokumentem, ale także danymi logowania do bankowości internetowej i telefonem komórkowym należącym do właściciela dowodu. Dostęp do bankowości internetowej oraz telefon komórkowy będą bowiem niezbędne do zweryfikowania tożsamości wnioskującego. Na czym polega weryfikacja tożsamości przy pożyczkach internetowych na dowód?

Weryfikacja tożsamości przy pożyczkach online — jak się odbywa?

Weryfikacja tożsamości to procedura, która zapewnia pełne bezpieczeństwo pożyczania, eliminując ryzyko zaciągnięcia pożyczki na skradzione lub wyłudzone dane osobowe. Na czym polega w praktyce?

Najczęściej stosowanym sposobem potwierdzenia tożsamości jest wykonanie przelewu identyfikacyjnego (z reguły na kwotę 1 zł lub 1gr) z własnego konta bankowego na konto pożyczkodawcy. Kiedy przelew zostanie zaksięgowany, instytucja finansowa będzie mogła sprawdzić, czy dane wnioskującego są tożsame z danymi właściciela konta. Jeśli będą identyczne — pożyczkodawca przystąpi do kolejnego etapu weryfikacji wniosku i wyda decyzję. Jeśli będą się różnić — odrzuci wniosek.

Alternatywną metodą potwierdzenia tożsamości jest skorzystanie z aplikacji (np. Kontomatik czy Instantor), która, po tym jak zalogujesz się do bankowości internetowej, połączy się z twoim rachunkiem bankowym i przekaże pożyczkodawcy potrzebne dane.

Oba sposoby weryfikacji tożsamości są elementem procesu wnioskowania i nie wymagają instalowania na komputerze (lub smartfonie) dodatkowych aplikacji.


Komentarze

‹ Poprzedni artykułKrajowy System e-Faktur (KSeF) w Polsce – rewolucja w fakturowaniu Następny artykuł ›Koniec dropshippingu? – Nowy projekt Unii Europejskiej

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco, czuj się bezpiecznie w sieci. Wcale nie spam. Zapisz się do Newslettera.

Adwokat Art. 178A KK Katowice

Legalniewsieci.pl © 2024. Realizacja: Bling SH. Kodowanie: weboski.

Legalman

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Zachęcamy do założenia konta.
Rejestracja zajmie Ci tylko chwilę.
Zarejestruj się